Lebukott a magyargyűlölő Manfred Weber
De mit várhatunk egy gyenge, legjobb esetben is maximum közepes képességű embertől, aki így is jelentős karriert futott be.
Az ellenzéki politikusok összesen több mint háromszázmillió forint kenőpénzzel gazdagodhattak.
Nyitókép: Baja Ferenc és Karácsony Gergely egy konferencián 2018-ban. (Fotó: MTI/Mohai Balázs)
Már négy szocialista érintettje van a zuglói parkolási botrányként elhíresült bűnügynek – hívta fel a figyelmet az ügyről szóló háttérelemzésében a Magyar Nemzet annak kapcsán, hogy pénteken Baja Ferencet hallgatta ki az ügyészség, társtettesként, üzletszerűen elkövetett befolyással üzérkedés bűntettének gyanújával.
Ahogy a lap felidézi, Baja az MSZP igazi veteránjának számít: a politikus 1994 és 2014 között húsz évig volt szocialista országgyűlési képviselő volt. A Horn-kormány idején környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter volt, 2002 és 2010 között pedig a Miniszterelnöki Hivatalban tevékenykedett államtitkárként.
Horn Gyula után Medgyessy Péter, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon is fontos feladatokat bízott rá.
Neve a Kulcsár Attila-féle brókerbotrányban is felbukkant.
Az eljárásról szóló ügyészségi közlemény szerint a Fővárosi Önkormányzat kizárólagos tulajdonában álló Budapesti Közlekedési Zrt. évekkel ezelőtt közbeszerzési eljárást indított a telephelyei informatikai üzemeltetésére. A közbeszerzési eljárásra egy kft. tett ajánlatot. Baja Ferenc volt miniszter és egykori országgyűlési képviselő ezek után Budapesten találkozott egy férfival, akinek jelentős befolyása volt az ajánlatot tevő gazdasági társaságban.
A volt miniszter harmincmillió forintot kért azért, hogy ha nyer a pályázó kft., akkor ő szabad utat adjon a szerződésnek. Molnár Zsolt értesült a korrupciós megállapodásról, majd arra kérte a minisztert, hogy neki is kérjen a férfitól negyvenmillió forintot, cserébe ő sem fogja megtámadni a szerződéskötést. A kft. megnyerte a tendert, a férfi 2019. augusztus 6-án, Budapesten negyvenmillió forintot adott át Molnár Zsoltnak.
Molnár mentelmi jogánal felfüggesztését pár nappal ezelőtt kezdeményezte Polt Péter legfőbb ügyész. A közleményben név nélkül említett, pénzt átadó férfi egyébként nem más, mint Fuzik Zsolt, a SYS IT Services Kft. egykori befolyásos munkatársa, akire 2021 nyarán csapott le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanújával.
Fuzik Zsolt később alkut kötött és az ügyészségi nyomozók előtt részletesen beszámolt arról, hogy ki, mikor, milyen összegű korrupciós pénzt kapott a SIS Parking Kft. profitjából. A férfi vállalta a hazugságvizsgálatot is.
A poligráf szerint Fuzik igazat mondott, amikor a bűncselekmények részleteiről beszélt.
A korrupciós ügyben 2022 februárjában történtek az első gyanúsítások: többek között Horváth Csabát, Zugló polgármesterét is kihallgatták, majd a zuglói MSZP elnöke, Tóth Csaba is gyanúsított lett. A gyanú szerint Tóth és Horváth 2016-ban a Zuglóban tervezett fizetős parkolási rendszer üzemeltetésére kerestek egy gazdasági társaságot, amellyel túlárazott vállalkozói díjban állapodtak meg, és a nyereség felére igényt tartottak.
Az ügyészség szerint
a bevételből Tóth Csaba saját maga és Horváth Csaba részére 31 millió forintot kért és vett át, ezenfelül Tóth Csaba havonta 10-15 millió forintot, összesen legalább 250 millió forint készpénzt kaphatott.
A gyanú szerint a két baloldali politikus osztozott a bevételen.
Ahogy a cikk emlékeztet rá, Horváth egy Kálvin téri kávézóban juthatott hozzá a kenőpénz egy részéhez.
A Magyar Nemzet birtokába jutott vallomásrészletek szerint Fuzik Bajával kapcsolatban többek között azt emelte ki, hogy jóban van Karácsony Gergely főpolgármesterrel és felhatalmazása van arra, hogy informatikai kérdésekről tárgyaljon. Említette azt is, hogy Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes támogatását élvezi, aki fontos személy, mivel arról hozhat döntéseket, hogy milyen projekteket támogassanak és honnan vonjanak el pénzt – fogalmazott Fuzik.
A harmincmillió forintnyi vesztegetési pénzt én adtam át neki a Várkert Bazárnál található kis parkban
– mondta Fuzik, aki rendszeresen egyeztetett Bajával, majd egy idő után felmerült, hogy a volt miniszter rendszeres havi juttatást szeretne kapni és kérte, hogy találjanak egy erre megfelelő szerződést:
„Azt mondta, havi két-hárommillió forintra van szüksége” – idézte fel a történteket Fuzik, aki úgy gondolta, a BKV-s pénztárgépek üzemeltetéséből kigazdálkodható az összeg, de a BKK vezetése akkor ezt a területet éppen magához akarta vonni.
Baja Ferencnek azonban ezt sikerült megakadályozni, de a havi vesztegetési pénzek végül nem érkeztek meg az MSZP-s politikushoz. Fuzik Zsolt szerint Baja azt tervezte, hogy felvásárolja a SYS IT Services Kft.-t, azonban egy másik befektető megelőzte. A cégeladásról szóló tárgyalások megindulása után Baja nem kereste többé Fuzikot – áll a vallomásban.