„A szabályok mindenkire vonatkoznak” – elhatárolódott Karácsony Gergelytől a II. kerület polgármestere
Őrsi Gergely MSZP-s kerületvezető azért bízik benne, hogy csak egy „egyszeri botlásáról” van szó.
Újabb üzengetés, megint a Karácsony-stáb és Őrsi között.
Egészen elképesztő cikkre bukkanhatott az a kedves olvasó, aki február 6-án az Énbudapestem.hu nevű felületre kattintott: egy járdaátépítésről szóló írásról van szó. Ebben annak próbált utánajárni a Karácsony Gergely vezette Fővárosi Önkormányzat portáljának újságírója, miként zajlik az I. és a II. kerületet elválasztó Csalogány utcai járda egy szakaszának átalakítása.
„Ha valaki néhányszor megfordult a Széna tér környékén, biztos belefutott a Csalogány utca végén, »a pokol járdaszakaszába« – startol a cikk.
– Egy olyan tragikusan kialakított területbe, ahol minden szörnyűség megtalálható, aminek pusztán a gondolata is elég ahhoz, hogy az ember – főleg, ha babakocsival közlekedik –, újra tervezze az útvonalát. A Csalogány utca 45. előtti, körülbelül 10 méteres szakaszon úgy egy méteresre szűkül a járda, ráadásul a sarkon egy villanyoszlop is a gyalogos útját állja. Az út egyik oldalán kerítés áll, a másikon a forgalmas úttest. A rövid, mindössze néhány méteres szakasz elég volt ahhoz, hogy kellemetlenné tegye a közlekedést és nemcsak a babakocsisok, a biciklisek számára.”
Az Őrsi Gergely-féle II. kerületi önkormányzat január 21-én bejelentette, hogy gyalogátkelőt építenek a Csalogány utca-Erőd utca csomópontban, mindazonáltal visszaveszik az illegálisan lekerített közterületet, s áthelyezik a villanyoszlopot. Megtörténik továbbá a járda kiszélesítése, akadálymentesítése, az I. kerületi önkormányzattal együttműködve, mert például a gyalogátkelőhely létesítése nem a II. kerület területén valósul meg. A teljes projekt költsége nagyságrendileg 50 millió forint lesz.
Ezt is ajánljuk a témában
Őrsi Gergely MSZP-s kerületvezető azért bízik benne, hogy csak egy „egyszeri botlásáról” van szó.
Ezekre szintén kitér a portál, amelynek újságírója megkereste a szocialista polgármestert, afelől érdeklődve például, hogy mekkora lesz az új járda, hány parkolóhelyet alakítanak ki a területen, s hogy mi történik az illegális kisajátítással.
Azonban a szocialista városvezető nem rejtette véka alá véleményét, főleg akkor, amikor említésre kerültek a tervek és a kerékpársávok.
„Ez közel sem olyan volumenű beruházás, mint ami mondjuk az Árpád fejedelem úti, fővárosi beruházásban megvalósult, vagy éppen a Nagykörútra felfestett kerékpárút, amelyek aztán mindennek ellenére csak úgy megjelentek. Itt mégis egy több lépcsőből álló, a Széna téri beruházáshoz kapcsolódó közösségi egyeztetés előzte meg a munkálatok elindulását” – magyarázza Őrsi a Karácsony-féle újságnak. Majd hozzáteszi: „Azokat a fővárosi munkavállalóktól beérkező kérdéseket amelyek arról szólnak, hogy a fővárosi útkezelésre miért csak gyalogátkelőhelyet létesítünk, és miért nem nyúlunk a kerékpáros közlekedéshez, nem tudjuk értelmezni. A főváros dolga lenne, hiszen az ő útszakaszuk, mi most a gyalogos közlekedést szeretnénk biztonságosabbá tenni.”
De maradt még tüske benne, mert mikor szóba került az illegális közterület-foglalás,
a szocialista polgármester a következőket mondja: „Aki az elbirtoklást elkövette, a fővárosi önkormányzat tulajdonában álló ingatlan, tehát a Jurányi Ház. Hogy rajtuk keresztül a fővárosi önkormányzat tette-e, vagy más, azt a hatóságoknak kell majd kiderítenie egy eljárás során.” Majd megjegyzi persze, hogy a Jurányi Házzal kiváló az együttműködésük, ám „hogy a tulajdonos ezt miért nem észlelte, szerintem a fővárosi önkormányzattól kell megkérdezni. Mi észleltük, és megtettük a lépéseket, hogy rendezzük a terület sorsát”.
A Jurányi Ház vezetője, Rozgonyi-Kulcsár Viktória viszont azt mondja a cikkben, a kérdéses terület nem az épülethez, de nem is a fővároshoz, hanem a II. kerülethez tartozik. És ugyanezt gondolja a cikkben szintén megszólaló Budapest Közút.
Ezt is ajánljuk a témában
Úgy sikerült a fővárosnak zöld lámpát adnia egy padkával ellátott villamosmegálló létesítéséhez, hogy a felújítás alapvető célja tulajdonképpen az akadálymentesítés volt.
Apróságnak tűnhet a történet, de nem ez az első összetűzés a felek között. Emlékezetes például Őrsi Borsnak küldött válasza, ami arra vonatkozott, „tahóparkolónak” nevezi-e a járdán parkoló Karácsonyt is, miután ugyanezzel a jelzővel illette a közelmúltban Kern Andrást színművészt, aki ugyancsak szabálytalanul állt meg autójával a II. kerületben. „Bár Kern András filmjein nőttem fel, és személyesen Karácsony Gergelyt is kedvelem, ezek senkinek sem adnak felmentést a közösen meghozott szabályok alól – írta a szocialista városvezető. – Járdán megállni csupán akkor lehet, ha azt tábla vagy útburkolati jel megengedi, és ezt a főpolgármester sofőrje nem vette figyelembe. Bízom benne, hogy egyszeri botlásról van szó, és a főpolgármester szolgálati autójával is igyekeznek szabály követően közlekedni.”
Itt jegyeznénk meg, Karácsony és a sofőrje esetében nem egyszeri botlásról volt szó.
Őrsi tavaly augusztusi Facebook-bejegyzése szintén nem kímélte a főpolgármester stábját. „A Főváros alvállalkozói a Szilágyi Erzsébet fasornál végzett pályafelújítási munkálatok során többmillió forintos kárt okoztak a fasori fákban. (…) És sajnos a megállók felújítása sem teljes, hiszen 2023-ban már talán nem kegy, hanem alap hozzáállás, hogy egy villamosmegálló legyen akadálymentes, pláne, ha amúgy is hozzá kell nyúlni” – utalt arra, hogy az 56-os, az 56A, az 59-es és a 61-es villamosokat érintő felújításra.
Ezt is ajánljuk a témában
Nyilatkozata azért is érdekes, mert az elmúlt hétvégi szabálysértése mellett korábban is okozott már közlekedési kalamajkát.
Nyitókép forrása: Facebook