Valójában tehát a vezetőszáras fénykép ( amelyen Salis egyébként mosolyog) és a rokonok beszámolói alapján indult el a hangulatkeltés a magyar börtönviszonyok ellen, amelyet egyből középkorinak és embertelennek festettek le. Mint azonban előbb a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, majd Gulyás Gergely közléséből kiderült, a valóság távol áll mindettől.
A miniszter a kormányinfón arról beszélt, hogy az egészből Magyarország lejáratása miatt lett diplomáciai ügy. Azt is leszögezte, hogy hazugság, hogy a cellákban patkányok lettek volna, hiszen mindenkinek – még az erőszakos, ráadásul hátulról támadó bűnözők számára is – biztosítani kell az emberi körülményeket, és tiszteletben kell tartani az emberi méltóságát.
Nincs luxus, de nem is ez a cél
Amint arról Gulyás Gergely is beszélt,
a sajtóban megjelent dezinformációkat és a dokumentumokkal bizonyítható tényeket összevetve megkérdőjeleződik Ilaria Salis illetve környezetének szavahihetősége.
Ennek kapcsán elmondta: a terhelt már a végzettségéről is hazudott. Az sem igaz, hogy elzárták volna a külvilágtól. 2023 októbere és 2024 januárja között öt napon összesen hétszer látogatták meg családtagjai és ügyvédje, más időszakban összesen 323 telefonhívást kezdeményezett, és 13 ellenőrzött videóhívása volt.
„Általánosságban tisztaság van, de természetesen luxus nincs a börtönökben, nem is ez a cél” – jelentette ki Gulyás. (Ezzel szemben például Norvégiában még egy olyan tömeggyilkost, mint Andreas Breivik is luxuskörülmények között tartanak - a szerk.)