Fintorogtak az osztrákok Orbán húzásán, aztán rájöttek, mi állhat a háttérben
Úgy néz ki, csak a saját kárukon tanulnak nyugati szomszédaink.
„Ez az intézmény, amit Orbánék csinálnak a nemzeti konzultációval nem más, mint a társadalommal való közös kormányzás” – mutat rá Csizmadia Ervin.
A Hit Rádió december végi adásának vendége Csizmadia Ervin politológus, a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója volt, aki többek között a demokrácia értelmezéséről, a nemzeti konzultációról, valamint arról is beszélt, miért tud az Orbán-kormány 13 éve létezni Magyarországon.
Az Orbán-kormány 13 éves fennállásáról szólva Csizmadia Ervin elmondta:
azért tudhat az Orbán-kormány 13 éve megmaradni Magyarországon, „mert a közhangulat olyan, hogy nem akarja megbuktatni az Orbán-kormányt”
– húzta alá a szakértő, aki rámutatott arra is: „buktak már meg kormányok azért, mert a közhangulat megfordult.”
Csizmadia Ervin ennek kapcsán példaként Nixon, amerikai elnök esetét idézte fel, aki fölényes győzelmet aratott a Watergate-botrány előtt nem sokkal.
Továbbá rámutatott: az Orbán-kormányt támogató közhangulat azonban „az Orbán-kormánynak részben a szerencséje, részben a tudatos politikája miatt is ez a közhangulat eléggé stabil”.
Ennek apropóján Csizmadia Ervin rámutatott arra is, hogy Orbánék kormányzása a Szent Korona-tanra emlékezteti, amelynek kapcsán elmondta: „a Szent Korona-tant – nagyon bizarr, amit mondani fogok, de ezt én a nemzeti konzultációval egy picit összefüggésbe hoznám. Tehát
ez az intézmény, amit Orbánék csinálnak a nemzeti konzultációval, ez nem más, mint a társadalommal való közös kormányzás. Nyilván az ellenzéke Orbánéknak ezt meglehetősen erős kritikával illeti,
mondván, hogy milyen kérdések vannak a nemzeti konzultációban, stb. De amiért összefüggésbe hozom a régi Szent Korona-tannal, ugye abban is mi volt? A korona és a nemzet közösen van jelen” – mutatott rá, felidézve, hogy Nyugat-Európában már korábban is éppen az volt a jellemző a Szent Korona-tannal ellentétben, hogy minden a királytól (manapság pedig a politikai elittől – a szerk.) függött.
A mai jobboldali kormány a társadalommal közösen szeretne kormányozni. Hangsúlyozom, hogy ezt most nem mint egy elismerést mondom, hanem mint ténymegállapítást”
– mutatott rá a szakértő.
Az adás említett részét az alábbi videó 21. percétől kezdődően nézhető vissza:
Nyitókép: ATTILA KISBENEDEK / AFP