Az elnöki kegyelem után ismét bíróság elé kell állnia Budaházy Györgynek
Budaházyék egy nyilvános pride-rendezvényen akarták elmondani véleményüket még 2019-ben.
Negyven kérelmet bírált el pozitívan tavaly a köztársasági elnök.
Összesen negyven személyt részesített elnöki kegyelemben a tavalyi évben Novák Katalin köztársasági elnök – derül ki az Igazságügyi Minisztérium által közzétett statisztikából. Az adatok szerint 2023-ban 446-an nyújtottak be kegyelmi kérvényt, és a kérelmezők 8,97 százaléka részesült pozitív elbírálásában.
Ez arányait tekintve a legmagasabb a 2002-ig visszavezetett statisztikában, míg a számszerű adatok tekintve a második.
Mádl Ferenc egykori államfő ugyanis 2004-ben 41 embernek adott kegyelmet, bár ekkor a tavalyinál jóval többen, 1266-ot adtak be kérelmet.
A hvg.hu összesítése szerint ugyanakkor Novák Katalin volt az, aki leginkább megközelítette Göncz Árpád egykori államfő 1995-ös, 12,4 százalékos kegyelmi arányát.
Az elmúlt több mint húsz évben 2014-ben és 2018-ban. Áder János államfősége alatt részesültek a legkevesebben elnöki kegyelemben,
mindkét évben mindössze négy személy kapott kegyelmet. Ez arányaiban is negatív rekordot jelentett (0,53 és 0,88 százalék).
A 2023- magas arányban nagyban szerepet játszott, hogy Novák Katalin a pápalátogatás kapcsán 22 személy kegyelmi kérvényét írta alá egy napon, köztük a Hunnia-per vádlottjaiét, így Budaházy Györgyét is.
Az Alaptörvény értelmében a köztársasági elnök gyakorolja az egyéni kegyelmezés jogát.
Az ezekben az ügyekben hozott döntéseit pedig nem köteles indokolni.
Kegyelmi kérelmet a terhelt (eljárási kegyelmi kérelem esetében a gyanúsított, vádlott, végrehajtási kegyelem esetében pedig az elítélt), a védő, a fiatalkorú törvényes képviselője, valamint a terhelt hozzátartozója nyújthat be, megfelelő indokokkal illetve az ezt alátámasztó dokumentumokkal.
Nyitókép: Novák Katalin a Demográfiai Kerekasztal alakuló ülésén a Sándor-palotában 2023. november 6-án.(Fotó:MTI/Máthé Zoltán)