Aljas módon szállt bele a magyar elnökségbe a svéd EU-ügyi miniszter
Jessica Rosencrantz számára csak Ukrajna létezik.
Ragaszkodik ahhoz, hogy nem szabad megállapodni a jogállamiság hiányosságainak kezelése nélkül.
Manfred Weber egy interjúban hangsúlyozta, hogy az Orbán-kormánynak teljesítenie kell a feltételeket és módosítania kell a jogszabályokat ahhoz, hogy megkapja a visszatartott uniós forrásokat – írta meg a HVG a szemléjében.
Bírálta Orbán Viktor magyar miniszterelnököt az uniós költségvetés felülvizsgálatának blokkolása miatt és aggodalmát fejezte ki Orbán Viktor Brüsszelre gyakorolt befolyásával kapcsolatban. Továbbá ragaszkodik ahhoz, hogy nem szabad megállapodni a jogállamiság hiányosságainak kezelése nélkül.
Egyes tagállamok és uniós intézmények ellenállása ellenére Weber nem ágál Magyarország 2024 második felében esedékes elnökségével szemben, de kemény hat hónapra számít.
Weber megnyugvást talált abban a tényben, hogy az európai parlamenti választások után közvetlenül jellemzően nem születnek új szabályozások. Úgy vélte, hogy a figyelem a vezetői posztok kinevezésére és a politikai irányok kialakítására fog összpontosulni, ahol Magyarországnak kihívásokkal kell majd szembenéznie. Weber emellett amellett érvelt, hogy a jövőben a kül- és védelempolitikai döntéseket ne egyhangúsággal, hanem minősített többséggel hozzák meg. Kiemelte az orosz fenyegetést, hangsúlyozva, hogy az EU-nak fel kell fegyverkeznie Putyin hibrid hadviselési taktikájával szemben.
A közelgő európai parlamenti választáson Weber nehéz kampányra számít, és aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az euroszkeptikus erők jól szerepelnek a közvélemény-kutatásokban.
Bár nem számít arra, hogy a jobboldali populisták többséget szereznek, arra figyelmeztetett, hogy növekvő erejük kétségbe vonhatja a korábbi választási eredményeket.
Az Európai Néppárttal (EPP) kapcsolatban hangsúlyozta annak elkötelezettségét Európa, Ukrajna és a jogállamiság iránt, és kijelentette, hogy ezek alapján lehetséges az együttműködés. Az olyan pártokkal, mint az AfD, Le Pen és az Osztrák Szabadságpárt, az értékek különbözőségére hivatkozva kizárta az együttműködést. A bővítés kapcsán szólt arról, hogy például a Nyugat-Balkánon azt kell nézni, milyen gazdasági és politikai potenciállal rendelkeznek a jelöltek, ám nem lehet mindenkit felvenni. Így Törökországgal be kell fejezni a csatlakozási tárgyalásokat, mert látnivaló, hogy úgysem lesz semmi a tagságból. Inkább más úton-módon kell erősíteni a kapcsolatokat.
Nyitókép: ARMIN WEIGEL / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP