Milliárdos károkat okoz Magyarországnak az illegális cigaretta
A termékek többnyire Ukrajna felől érkeznek.
Példamutató megoldással rukkolt elő Pozsony, és minden oka megvolt rá: a világszerte naponta elszívott 18 milliárd cigarettacsikknek csupán egyharmada (!) kerül a szemétbe.
A világszerte naponta elszívott 18 milliárd cigarettacsikknek csupán egyharmada (!) kerül a szemétbe vagy az újrahasznosítóba. Az eldobott cigarettacsikkek rendkívül károsak a környezetre, mivel mérgező anyagokat bocsátanak ki, amelyek szennyezhetik a vizet, a talajt és az ökoszisztémákat – mutat rá az Euronews.
Ezt is ajánljuk a témában
A termékek többnyire Ukrajna felől érkeznek.
A szlovák főváros úttörő szerepet játszik a cigarettacsikkek újrahasznosításának módjában. Pozsony önkormányzati hulladékgazdálkodási vállalata bejelentette, hogy 2024-től új technikával gyűjti és hasznosítja újra a kidobott cigarettákat. A város karácsonyi vásárain speciális konténereket helyeztek ki, amelyeket úgy terveztek, hogy aazok a hagyományos cigarettafiltereket és a modern dohánykészülékekben, például a vapekben található szűrőket is összegyűjtsék.
Pozsony azt tervezi, hogy a kidobott csikkekből az utak építéséhez szükséges aszfaltot készít.
Az Euronews beszámolója szerint a hatóságok azt remélik, hogy ez az új módszer hozzájárul majd a tisztább utcákhoz és a hulladék gyakorlati újrafelhasználásához.
„Ha egy fesztivál, piac vagy más városi rendezvény látogatói egy speciális konténerbe dobják a cigarettacsikkeket, nemcsak a környezet tisztaságához járulnak hozzá, hanem az ilyen típusú hulladékok hasznosításához is” – mondta Martina Čechová, a pozsonyi hulladékgazdálkodási vállalat körforgásos gazdaságért felelős vezetője.
A pozsonyi városi tanáccsal, valamint a SPAK-EKO és az EcoButt cégekkel együttműködve a hulladékgazdálkodási vállalat segít majd a hulladékanyagot az utak építéséhez szükséges aszfalttá alakítani. A közös projekt keretében
a használt cigarettaszűrőkből speciális szálakat készítenek, amelyek aztán az útburkolatokra szánt aszfalt készítéséhez használt adalékanyaggá válnak.
Bár Pozsony 2024-ben ezzel az új programmal szeretné növelni a cigaretta újrahasznosítását, nem ez lesz az első alkalom, hogy a szűrőket utak építésére használják fel. Északi szomszédunknál, Garamszentkereszten már van egy út, amelyet az EcoButt készített az eldobott cigaretták felhasználásával. Az Euronews szerint ez az első ilyen jellegű út a világon.
Az alábbi angol nyelvű videón a pozsonyi városvezetés által bevezetett módszer látható:
Az eldobott cigaretták újrahasznosításának ösztönzése jelentős pozitív hatással lehet a bolygóra. A városban élőkre nemcsak a szennyezett levegő lehet káros hatással, de a zöld területeket az eldobált szemét is elcsúfítja. Ezeknek pedig elég nagy részét a cigarettacsikkek teszik ki, felmérések szerint ugyanis
évente átlagosan hatbillió csikk keletkezik.
A csikkek háromnegyede végül a zöld területeken, a természetben köt ki, ami azért különösen veszélyes, mert műanyag mellett rengeteg káros anyag oldódik ki belőlük a talajba, vizekbe jutva. A cigaretták nagy része ugyanis cellulóz-acetátból készült füstszűrőket tartalmaz, ezeknek a szűrőknek pedig évtizedekre van szükségük ahhoz, hogy végleg lebomoljanak. Erről a témáról ide kattintva olvashat bővebben!
Arról is írt a Mandiner, hogy Svédországban varjakkal szedetik össze a cigarettacsikkeket. A vadon élő madarak egy kis ételt kapnak jutalmul minden egyes csikkért. A formabontó ötletről ide kattintva olvashat bővebben!
Ezt is ajánljuk a témában
A vadon élő madarak egy kis ételt kapnak minden egyes csikkért.
Nyitókép: JENS KALAENE / DPA / DPA PICTURE-ALLIANCE VIA AFP