Döbbenetes javaslattal állt elő a Bloomberg: újabb módszerrel vennének el támogatásokat Magyarországtól
A hírügynökség ötlete komoly változásokat idézhetne elő.
A termékek többnyire Ukrajna felől érkeznek.
Magyarországon mintegy félmilliárd szál illegális cigarettát szívtak el 2022-ben, ami jelentős jövedékiadó-bevételtől fosztotta meg a központi költségvetést – idézte a KPMG friss tanulmányát a Világgazdaság. A lap hozzátette, a bűnszervezetek a magas árak és adók miatt egyre nagyobb nyereségre tesznek szert Európa-szerte.
Az összeállításban ismertették, az Európai Unió illegális cigarettapiaca tovább nőtt 2022-ben. A listát Franciaország és Belgium vezeti, míg
A KPMG tanulmányát, – amely az EU mellett az Egyesült Királyság, Norvégia, Svájc, Moldova és Ukrajna illegális cigarettafogyasztására fókuszál – a Világgazdaság Magyarországon az elsők között kapta meg. Az elemzésből kiderült, hogy az EU-ban 35,8 milliárd szál illegális cigarettát szívtak el tavaly, ami az államoknak körülbelül 11,3 milliárd euró adóbevétel-kiesést okozott, ez csaknem 9 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
A tanulmány a magyar illegális cigarettapiac részesedését illetően arról írt, hogy az eléri a 2019-es szintet. Ennek a KPMG szakértői szerint főképp a kimondottan csempészárunak gyártott termékek az okai, illetve kisebb részben a hamisított dohányáruk.
A termékek többnyire Ukrajna felől érkeznek. A minap Debrecen mellett, egy gazdátlannak tűnő gépkocsiban találtak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai 12 500 doboz adózatlan cigarettát.
A jelentés úgy becsülte,
Az elemzők arra is rámutattak, hogy a bűnszervezetek egyre nagyobb nyereségre tesznek szert annak köszönhetően, hogy a magasabb áron és adótartammal értékesítő országokban terítik az illegális termékeiket. Éppen ezért vezetheti a listát Franciaország és Belgium – pedig szakértők évek óta nem győzik hangsúlyozni, hogy adó- és áremeléssel, tiltással nem lehet csökkenteni a dohányosok számát, legfeljebb a legálisan eladott mennyiséget – hívták fel a figyelmet a tanulmányban.
A Világgazdaság ehhez kapcsolódóan idézte Bernd Mayer, a grazi egyetem professzorát, aki a Global Forum on Nicotine (GFN) Varsóban rendezett konferenciáján külön kiemelte, hogy a társadalomnak el kell fogadnia:
tiltással pedig csak a feketepiac felé sodródik.
A lap felidézte, hogy a pandémia és az orosz–ukrán háború hatására már
és terjesztik illegálisan az adómentes cigarettát.
A spanyol hatóságok nemrég ismertették, az idén 40 millió euró értékben foglaltak le ilyen üzemekben készített dohánytermékeket. A hamisítók egy része jellemzően ukrán menekülteket kényszerít munkára – számolt be a részletekről a spanyol rendőrség.
Az év elején a NAV Debrecenben is felszámolt egy titkos dohánygyárat, ahol közel egymilliárd forint értékben találtak hamisított cigarettákat – ismertette a hazai helyzetet a Világgazdaság.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay