Ukrajna uniós tagsága rossz döntés, Magyarország a rossz döntésben nem kíván részt venni
Orbán Viktor az uniós csúcs szünetében közölte: Magyarország nem módosítja az álláspontját, a többiek menjenek a maguk útján.
A politológus emlékeztetett: Verhofstadt múlt novemberben úgy fogalmazott, talán jobb lenne, ha Orbán elhagyná az Európai Uniót, helyette pedig csatlakozna Zelenszkij.
Az ATV Öt című műsorának egyik kiemelt témája az Uniós-csúcs volt, ahol Ukrajna csatlakozási tárgyalásainak megkezdéséről szavaztak a tagállamok. Szóba került Orbán Viktor stratégiai távolmaradása (korábbi vétója) is.
Konok Péter szerint mindenki megkapta, amivel szórakozhat – az ellenzéki megmondóemberek mondhatják, hogy Orbánt kizavarták kávézni, a kormánypártiak meg mondhatják, hogy mekkora győzelem történt.
De közben – véleménye szerint – minden a papírforma szerint történt, mindenki játssza a rászabott játékot, és ez mindenkinek jó.
„Orbán elbábozza a győztes kemény legényt, aki kimegy, az Unió meg elbábozza azt a kemény embert, aki kiküldi őt kávézni. Kaptunk egy show-műsort, hiszen ez nem más, mint látványpolitizálás” – fogalmazott.
Ezt is ajánljuk a témában
Orbán Viktor az uniós csúcs szünetében közölte: Magyarország nem módosítja az álláspontját, a többiek menjenek a maguk útján.
Schiffer András szerint ez egy kompromisszum volt, „túl sokat nem kockáztatott vele a magyar miniszterelnök”.
„Szerintem nincs olyan uniós tagállam, amelyiknek érdeke lenne Ukrajna csatlakozása. Az egész felvetés eszement, kezdve azzal, hogy amennyiben Ukrajna uniós taggá válik – amúgy nem fog, ezt felejtsük el, Törökországgal ötven éve folyik a csatlakozás folyamat –, akkor az összes eddigi nettó kedvezményezett nettó befizető lesz.
Ilyen alapon nem csak Orbánnak, hanem Ficónak, de a bolgároknak és a románoknak is vétóznia kellett volna”
– jegyezte meg. Úgy véli: Orbán túl nagy gesztust nem tett azzal, hogy nem akadályozta meg „ezt az egyébként teljesen eszement döntést”.
Hozzátette: „Amiért én ezt egy Európa számára öngyilkos döntésnek tartom, az az, hogy azzal, hogy beajánlották Ukrajnának ezt a státuszt, tettek ez egy elég kemény jelzés a Nyugat-Balkán és Törökország számára.”
Hont András a téma kapcsán kijelentette: az ősbűn az Unió szempontjából 2004 volt, amikor egyszerre tíz országot vettek fel a szövetségbe. „Nem tudták azt mondani, hogy Közép-Európa népeinek tartozunk, mert hagytuk, hogy megszállják őket, vagy, hogy el volt cseszve az egész Trianoni-konstrukció” – vélte. Szerinte onnantól kezdve az Unió már nem volt a régi, ráadásul nem tanultak mindebből, s rá négy évre felvették Romániát és Bulgáriát, most pedig már Ukrajna csatlakozása a téma.
„Nyilvánvaló, hogy belátható időn belül nem fogják felvenni Ukrajnát, és nem azért, mert ők más faj, vagy azért, mert gonoszok, nem tudnak késsel-villával enni vagy épp olvasni, mindez nem igaz.
Hanem azért, mert az államszerkezet működése nem kompatibilis az Unióéval”
– magyarázta, majd hozzátette: ennek nyilván mindenféle történelmi okai vannak.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem bír betelni a magyar politikusokkal a sajtó.
Ceglédi Zoltán a műsorban erősen beleszállt Guy Verhofstadtba, aki – mint idézte – mikor Orbán azzal érvelt, hogy Ukrajna a legkorruptabb állam, kiírta közösségi oldalára, hogy „de csak Orbán Viktor után”. A politológus arra is emlékeztetett: Verhofstadt múlt novemberben úgy fogalmazott, talán jobb lenne, ha Orbán elhagyná az Európai Uniót, helyette pedig csatlakozna Zelenszkij.
Az lenne tehát a kérésem a miniszterelnökhöz, hogy lépjen végre az európai útra, és vezesse be Magyarországon az ukrán jogállami megoldásokat”
– jegyezte meg Ceglédi.
Nyitókép: képernyőfotó, ATV Öt