„Most már a kormányon múlik, mikor lesz szuperolcsó áramunk” – jelentette ki Holoda Attila, a második Orbán-kormány energetikai helyettes államtitkára az Economxnak. A napokban felszabadított mintegy egymilliárd eurónyi uniós forrás célja, hogy a magyar lakosságot is segíteni tudja az energiahatékonyság növelésében, és olyan programok valósuljanak meg, amelyek tudatosítják az emberek számára: az energia ára napközben is változhat.
Amikor napsütéses időszakban több elektromos áramot termelünk, így a túlkínálat miatt csökken az energia ára. Okosmérővel, okoskapcsolókkal megvan a lehetőség arra, hogy ki tudjuk használni a napközbeni árcsökkenéseket.
Holoda Attila felidézte, az okosmérő, illetve a dinamikus árképzés már korábban, a 2011-es energiastratégiában is szerepelt, annak megvalósítása azonban végül elmaradt. Az Európai Bizottság döntésével azonban új lendületet kaphat.
Az új rendszert úgy képzeljük el, mint a mobiltelefon-szolgáltatók piacát. Kezdetben egységes perc- és SMS-tarifák voltak, később azonban a felhasználók válogathattak az egyedi ajánlatok közül, annak függvényében, hogy több kedvezményes beszélgetésre, vagy SMS-re, vagy internetre volt szüksége. A fogyasztók tudatosabbak lettek, a szolgáltatók pedig igyekeztek speciális ajánlatokkal kiszolgálni az igényeket.
Ez a jövő az energetikában is!
– tette hozzá Holoda Attila.
Az önkéntes villamossági szerződések jogszabályi kereteinek megalkotása a kormányra vár. A kabinet feladata, hogy meghatározza, ki vehet részt ebben a programban, milyen formában érintheti a rezsicsökkentést, hogyan köthetnek szerződést a szolgáltatók a lakossági ügyfelekkel.
Az Európai Bizottság által elfogadott magyar tervben szerepel, hogy 816 ezer okosmérőt szerelnének fel, ami – tekintettel a körülbelül négymillió háztartásra – egy komoly mennyiség.
Ugyanakkor még kérdéses, hogy milyen programok keretében fogják kiosztani az egyedi mérőket, és hogyan lehet ezekre jelentkezni a családi házban élőknek, akik számára érdemben jelenthet segítséget REPowerEU forrása.
A kormány 2025 végéig átalakítja a rezsicsökkentést. Ezután a lakossági fogyasztók és a mikrovállalkozások dinamikus árképzéssel köthetnek önkéntes villamosenergia-vásárlási szerződést a már meglévő egyetemes szolgáltatás mellett.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a rezsivédett ellátás mellett önkéntes alapon olyan energiakereskedővel is szerződést köthetnek a háztartások, amelyek dinamikusan árazott villamosenergiát szolgáltatnak, így például azok a rövid időszakok is kihasználhatók, amikor a napelemek túltermelnek és épp nagyon alacsony a villamosenergia ára.
Fotó: Pixabay