Az első adandó alkalommal felsült Magyar Péter: a lehetőség adott volt, ő mégis megfutamodott
Az újévi beszédében még mindenkit riogatott a Tisza Párt elnöke, de kezd kiderülni, hogy ő mégsem legény a gáton.
Nekem a saját hitelességem a fontosabb, mondta a Mandinernek az ellenzéki képviselő, aki nem kímélte saját frakciótársait sem.
Az ATV-n lebegtette be a Párbeszéd frakcióból való kilépésének lehetőségét, amit azzal indokolt: sok ellenzéki társa a parlamentben megélhetési politikusként ténykedik. A párbeszédes politikusokra gondolt, vagy általánosságban az ellenzéki képviselőkre?
Mindkettő igaz, általánosságban is azt gondolom, hogy az ellenzék nem működik hatékonyan, nem végzi el a munkáját, amit kellene. Egy olyan helyzetben, amikor ilyen rossz gazdasági viszonyok vannak, az ország politikailag el van szigetelődve, akkor az ellenzék ebből sem tud profitálni, nem tudja mit is kellene csinálni, merre kellene lépni. Ehelyett lógatja a lábát a parlamentben.
Ugyanezt látom a saját képviselői csoportomban is, nem igazán törik össze magukat a frakciótársak, hogy javítsunk a helyzeten. A Párbeszédnek egy-két százalékos támogatottsága van, viszont nem gondolkodik abban, hogy együtt kellene működnie más pártokkal. Egymaga akar nekivágni a jövő évi EP-választásoknak, ahogy egyébként a többi ellenzéki párt is. Jávor Benedek mögött sem érzem a szükséges támogatottságot és erőt.
És itthon?
Önkormányzati szinten ugyanezt látom.
Én pedig nem szívesen adom a nevem egy olyan csapathoz, amely lábhoz tett fegyverrel várja: mi fog majd történni.
Magyarországon egyébként általában sem az ellenzék szokta leváltani a diktátorokat vagy az autoriter hatalmakat, hanem a külső tényezők. Az ellenzék arra vár, hogy magától összeomlik a rendszer, de ha ez megtörténne, akkor sem ők kerülnének a hatalomra.
Azt gondolja, hogy függetlenként többet tudna tenni az ellenzék céljaiért?
Nem biztos, hogy többet, de talán hitelesebb tudnék maradni. Én két választást nyertem egyéniben, függetlenkét. Pedig 2021-ben, a baloldali előválasztáson mindenki ellenem volt.
Annak köszönhettem győzelmemet, hogy a pécsi körzet egy polgárosodottabb, felvilágosultabb, tájékozottabb terület, fogékonyabbak az emberek a demokráciára. Ha pedig kilépek a frakcióból, talán fenn tudom tartani a hitelességemet és nem adom a nevem olyan projekthez, ami nem visz előre. Korábban sem tettem ezt meg.
Nem tudom erkölcsileg vállalni tovább ezt a semmittevést.
Persze tudom, hogy ettől a lépéstől az ellenzék nem fog megváltozni, megriadni, de én jobban fogom érezni magam.
Miért csak a karácsonyi szünetben hozza meg a végleges döntését?
Még pár hét van hátra az őszi parlamenti ciklusból, ezalatt nem akarok felfordulást csinálni. De a tavaszi időszakra eldőlhet a kérdés. Ami e lépést nehezebbé teszi, hogy függetlenként nagyon szűk megszólalási kereteket között tudnék mozogni a parlamentben.
Tájékoztatta a frakciót a szándékáról? Mit szóltak hozzá?
Nem örültek neki. Talán úgy gondolták, hogy nem gondolom komolyan. De már hónapokkal ezelőtt jeleztem a szándékomat, miután az emberek az utcán olyan kérdésekkel szólítanak meg, hogy „Te most mit csinálsz? Benne vagy ebben a frakcióban, pártban, amit nem lehet látni? Miért adod ehhez a nevedet, pénzért?” Hiába mondom nekik, hogy függetlenként több lenne a pénzem.
Én egész életemben ahhoz voltam hozzászokva, hogy dolgozzak. Közben meg a fiatalok jól elvannak.
Ha valaki, én biztos nem vagyok megélhetési politikus.
Nyitókép: Mellár Tamás az Országgyűlés plenáris ülésén 2023. június 16-án (Fotó:MTI/Balogh Zoltán)