Húsz percen át faggatta Varga Mihályt egy MSZP-s politikus, a miniszter türelmesen válaszolt, majd elegánsan helyretette (VIDEÓ)
A pénzügyminiszter megfejtette, mi okozhatja az ellenzéki képviselő frusztráltságát.
Varga Mihály pénzügyminiszter erről a költségvetési bizottság keddi ülésén beszélt.
A költségvetés stabil, továbbra is biztosítja a nyugdíjak értékének megőrzését, a családtámogatások és a rezsivédelem fenntartását – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter az Országgyűlés költségvetési bizottsága keddi ülésén.
Ezt is ajánljuk a témában
A pénzügyminiszter megfejtette, mi okozhatja az ellenzéki képviselő frusztráltságát.
Hozzátette: a rendkívüli kiadások mellett a költségvetés változatlanul előfinanszírozza azokat az uniós programokat, amelyeknek forrásait
Brüsszel politikai okokból visszatartja Magyarországtól, ezek mintegy ezer milliárd forintot tesznek ki. Az EU károkat okoz a magyar gazdaságnak, a magyar költségvetésnek, és az adófizetőknek azzal, hogy az országnak járó forrásokat nem juttatja el
– mutatott rá.
A tárcavezető meghallgatásán a költségvetés helyzetéről elmondta: a 2023-as költségvetést 2022 tavaszán fogadták el, akkor 4,1 százalékos növekedéssel számoltak. Az eddigi adatok a tervezettnél alacsonyabb növekedést és magasabb inflációt jeleznek, emellett magas kamatszinten van az államadósság finanszírozása. Hozzátette: 3,9-ről 5,2 százalékosra korrigálták az idei GDP-arányos hiánycélt, az új hiánycél azonban javulást jelent az előző évi 6,2 százalékhoz képest.
Az államadósság az év végére 70 százalék lesz a GDP arányában, ez mintegy 4 százalékpontos javulás az egy évvel ezelőttihez viszonyítva.
A hiány és az adósság csökkentése érdekében számos intézkedést tettek, beruházásokat halasztottak el, ugyanakkor nem tettek megszorító intézkedéseket, megmaradtak a családtámogatások.
Többek felvetése szerint a tanárok fizetése erősen le van maradva a diplomás átlagbérektől, és nem nőnek. Varga Mihály erre közölte:
a tanárok bére folyamatosan nőtt reálértéken, 2013-2022 között 88 százalékos béremelést hajtottak végre.
Van elfogadott bértábla közlése szerint, abban 2024-re 10 százalékos emelést fogadtak el, ha lesznek újból uniós források, akkor ennél nagyobb mértékű is lehet.
A miniszter hozzátette, hogy
akkor is megemelik januártól a pedagógusok bérét, ha nem érkeznek meg az uniós támogatások.
A Hír TV beszámolóját itt tekintheti meg:
(MTI)
***
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán