Ej, Budapest, Budapest. De sokba’ van nekem, hogy a világ minden kincséért sem költöznék ehhez a bűvös városhoz egy méterrel sem közelebb! Felfoghatatlan mennyiségű benzin, idő, vesződség. De nekem megéri.
Már harmadikban is Budapest árnyoldalai c. kiselőadással borzoltam otthon, Győr-Szabadhegyen Enikő tanárnő kedélyeit, s a Hősök terén átutazva gyerekként attól szorongtam, nincs-e véletlenül valami köze a Hős utcai gettóhoz.
Be vagyok oltva Budapest ellen, ez az igazság. Szeretik elegen rajongásig; megvallom, én nem szeretem.
Nem Budapest hibája ez persze, hanem a Mindenhatóé. Ő 15 és 150 ezer lélek közötti városokra hitelesített engem, olyan helyekre, ahol tyúkot tartani már nem szokás, de parkolni és lélegezni még lehet; ahová megérkezett ugyan a civilizáció, de azért annak vészkijárata sincs még nyomasztóan messze. A kedves, középnagy, együgyű városokat, na, azokat szeretem.
A kisalföldi Győrt, melynek az autó az ügye, az alpokaljai Sopront, melynek az osztrák-magyar ingaélet, a mezőföldi Százhalombattát, melynek a ESZ-95-ös motorbenzin.
A kaliforniai Mercedet, melynek az, hogy ott lehet a Yosemite Nemzeti Park felé utoljára rendes, egészségtelen amerikai gyorskaját (őszinte angol nevén: ételszemetet) enni. A bajor Ingolstadtot, ahol még a szennyvíztisztító is gemütlich-polgári, tizenhárom éve én rajzoltam rá az azóta is ott díszelgő lila polipot. A belarusz Hrodnát, az utolsó szelet Nyugatot Keleten, ahol a püspök lengyel, a kegytárgyárus elfogad eurót (a belarusz Ptk. 12.1-es pontja szerinti szabálysértés, az országban mindenhol máshol esélytelen), a szupermarket vezetője meg beszél olaszul. A grúz Kutaiszit, ami úgy Hallstatt éjszaka, hogy közben nappal meg, hogy mondjam finoman, Bákó. Szóval az ilyen helyek nekem a jó helyek. Budapest meg nem az. Egy kicsit sem.
Fölébe tornyosul Budapest a magamfajta vidéki fiúnak, épp úgy, mint Bécs, Róma vagy San Francisco.
Meg alába is. A Vár és a Vigadó minekünk mindig nagyon fent lesz, a Corvin negyed metróaluljárója meg mindig eszeveszettül lent. Egy belpesti-belbudai gangos bérház plafonja nekünk mindig túl magasan lesz, esztétikája pedig a szemünkben sosem fog kimagaslani a kénköves pokolból. Egy pofa sör nekünk sosem fogja megérni azt a négyjegyű összeget, ami a pesti lokálokban a természetesség maga. De kifizetem, metrózok, liftezek, állok a pestiek dugójában; írok azokról, akik a magunkfajták számára elképzelhetetlenül fent vannak, s szívom a négyes-hatoson azok orrfacsaró bűzét, akik lejjebb vannak, mint amennyire lent lenni vidéken valaha is lehetett. Mert a mi munkánk, politikai újságíróké, sajnos Budapest-centrikus. De itt én csak dolgozni tudok. Élni nem.