Most, hogy mindenki, akinek ez a lelki igénye, jól kikeseregte magát azon, hogy az
Orbán már az 1980-as években is zseniket üldözött el Magyarországról készségszinten,
és ez a nyomorult ország még arra se képes, hogy saját intézményében termeljen ki orvostudományi Nobel-díjat (a 2022-es svéd díjazott 1986 óta Németországban és Amerikában kutat, a 2021-es libanoni is ’86-ban emigrált az USA-ba, a 2020-as brit Nobel-díjast Kanadában érte az elismerés, a 2015-ös ír kitüntetett 1964-ben lett amerikai állampolgár, de ki tartja számon ezeket, egyébként is, bezzeg Szlovákiának eddig egyetlen polgára se lett külföldön (se) Nobel-díjas), akár el is lehetne kezdeni valami értelmesebb és előremutatóbb diskurzust folytatni a tudományos sikerek alkalmából.
Például hogy vajon mit üzen a fürdőszoba, folyóvíz, TV és hűtőszekrény nélküli egyszobás házban felnőtt Karikó Katalin Nobel-díja azoknak, akik reggelente hátrányos helyzetből indítják gyerekeiket (illetve indulnak gyerekként) az iskolába.
Az ugyanis nem úgy kezdődött, hogy Mrs. Karikó a philadelphiai Temple Egyetemen rápillantott egy módosított nukleozidra és hirtelen elöntötte a tudás és megszállta az ihlet, hanem valahogy úgy, hogy a legszerényebb körülmények között is derűs, dolgos édesapja már apró korában megismertette őt a sertés anatómiájával. És valahogy úgy, hogy nyolcadikos korában már önállóan elvonatozott 150 kilométert Budapestre egy tanulmányi versenyre (mindenfajta telefon nélkül, természetesen).
Akit ehelyett 14 éves korában az édesanyja kísér sürgősséggel nőgyógyászhoz, az például máris rosszabb esélyekkel indul. Akivel apja nem a szakmájának mesterfogásait ismerteti meg, hanem a kannás bor élettani hatásait, méghozzá kimerítően, az úgyszintén. Ahelyett, hogy „lám, ebből az országból el kell menni a boldoguláshoz”, egy osztályharcos baloldali akár azzal az üzenettel is előrukkolhatna, hogy „lám, ha tisztességesen melózol és buzdítod fiad-lányad a kitartó tanulásra, akkor akár már nyolcadikra túlnőhet a gazdag értelmiségieken, de hogy viszi valamire, az biztos”.
Másrészről mit üzen a kisújszállási hentes lányának, valamint a móri kőműves apa fiának (bányász, asztalos, méhész nagyszülők lemenőjének) sikere mindazoknak, akik még 2023-ban is úgynevezett poénnak érzik, ha a vidékieken és a diplomával nem rendelkező választópolgárokon élcelődnek?
Hisz mégiscsak azt látjuk, hogy nem impexes szülők budai csemetéi érték el a tudományos világsikert, hanem kétkezi munkások szorgos gyerekei.