Pressman szervezkedik: az Orbán-Putyin találkozó miatt összehívta a NATO-tagországok nagyköveteit
Annyira orbánozós lett a találkozó, hogy még a svéd NATO-csatlakozás témája is háttérbe szorult.
A brüsszeli lap „privát beszélgetéseken” elhangzó dolgokat említ, majd megjegyzi: az EU-s biztosok egyébként nem aggódnak.
Orbán Viktor kezet fogott Putyinnal és még az Ukrajnának szánt új támogatás akadályozását is belengette. Mi volt erre az EU válasza? Egy kollektív vállvonás, és a 13 milliárd eurós támogatás folyósításának ígérete – írja méltatlankodva a Politico.
Mint a brüsszeli lap cikkéből kiderül: az EU-s tisztviselők szerint a magyar miniszterelnök befog állni a sorba, és ők nem aggodalmaskodnak.
„Ha egy lépést hátrébb állunk, és megnézzük, hogy az EU és Magyarország mit tett, mióta az ukrán háború kitört, akkor azt láthatjuk, hogy minden döntést egyhangúan hoztunk meg” – idéz a brüsszeli lap egy meg nem nevezett francia tisztviselőt.
A Politico szerint ugyanakkor „a privát beszélgetések során” a nyugati országok diplomatái azon bosszankodnak, hogy „miért kellene érzékeny információkat Magyarországgal megosztaniuk, ha Orbán máshoz hűséges”. De itt nem álltak meg. A brüsszeli lap felidézte azt is, hogy miután Orbán Viktor Kínában kezet rázott Putyinnalt David Pressman, Washington budapesti nagykövete összehívta a NATO-nagykövetek magyarországi találkozóját, és közölte, hogy az Egyesült Államok „jogos biztonsági aggályokat” közvetített Magyarország felé.
Cikkében ugyanakkor a lap is megjegyzi: a nyugat-európai országok diplomatái szerint
nincs terv, hogy szigorúbb intézkedésekkel lépjenek fel Magyarország ellen.
Mint a diplomaták rámutattak: valójában nincs valódi biztonsági aggodalom és Orbán Viktor eddig minden Ukrajnának szánt segélycsomagot, valamint az Oroszország elleni szankciókat is aláírta.
***
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.
Nyitókép: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Ezt is ajánljuk a témában
Annyira orbánozós lett a találkozó, hogy még a svéd NATO-csatlakozás témája is háttérbe szorult.