Épp négy évvel ezelőtt, 2019. október 13-án nyerte meg Tarlós Istvánnal szemben a főpolgármester-választást Karácsony Gergely. Ennek apropóján a Mandiner az évfordulót az egykori ígéretekkel való szembesítéssel és értékeléssel „ünnepli”.
*
„Vegyük vissza Budapestet, és végre csináljunk egy várost, ami mindenkié! Ami élő, élhető és emberközpontú. Ahol a döntéseket értünk hozzák és ahol minden budapesti érzi, hogy számít!” – adta ki a jelszót 2019-es választási kampánya során Karácsony Gergely. A négy évvel ezelőtt főpolgármesterré választott párbeszédes politikus (pártja három azonosítható karakterének egyike) a versengés során több alkalommal is vetélytársa, a Fidesz és KDNP által támogatott Tarlós István fejéhez vágta, hogy a budapesti hajléktalanhelyzeten sürgősen változtatni kell – a fedél nélkül élők és a város többi lakója érdekében egyaránt. Úgy fogalmazott, Tarlós és a Fidesz „nem a hajléktalanságot akarja megszüntetni, hanem a hajléktalan embereket”. A választási győzelme óta eltelt négy esztendő alatt azonban adós maradt a megoldással. Sőt, a helyzet azóta romlott.
Mit ígért Karácsony Gergely?
A választási program részeként megírt, hangzatos „Budapest Alkotmányban” olvashattuk: „Budapest mindannyiunk közös otthona, ahol nincsenek első és másodrangú állampolgárok. A város fellép az egyenlőtlenségek mérséklése (...) érdekében.” De ugyanitt szerepel az alábbi kijelentés is: „A lakhatást alapjognak tekintjük, a városnak mindent meg kell tennie a mindenki számára elérhető, megfizethető lakhatás érdekében. (...) A hajléktalan embereket nem büntetni, hanem segíteni kell.”
A 2019-es kampány során Karácsony Gergely azt ígérte, az általa vezetett főváros lakhatási lehetőségek biztosításával segíti majd a hajléktalan embereket, a hajléktalanság újratermelődését pedig úgy fogja megakadályozni, hogy szociális támogatást nyújt mindazoknak, akik lakhatási szegénységben élnek. Az imént már idézett „Budapest mindenkié” című dokumentum vonatkozó fejezetében pedig
ígéretet tett arra, hogy érezhetően csökkenti a közterületi hajléktalanságot, befogadó szolgáltatásokat indít, emeli az ellátó intézmények színvonalát és „valódi alternatívát nyújt az utcai élettel szemben”.
Azt ígérte, új rendszerben folytatja majd a hajlék nélküli emberek fővárosi segélyezését, hogy az a korábbinál hatékonyabban segíthesse a hajléktalanságból való kilépést.