A KDNP képviselői az energiaitalok fogyasztásának 18 éves kor alatti betiltását javasolják
A politikusok szerint az italok fogyasztása ebben a korosztályban egészségügyi kockázatot jelent.
Tiltaná az energiaitalok fogyasztását a 18 éven aluliak számára két kereszténydemokrata képviselő. Egyikük a Mandinernek nyilatkozva azt hangsúlyozza: ez mindenekelőtt gyermekvédelmi kérdés, Brüsszel pedig nem emelhet kifogást az ügyben.
Amint arról a Mandiner is beszámolt, kormánypárti képviselők kezdeményezik, hogy 18 év alatti fiatalok a jövőben ne vásárolhassanak energiaitalt. Nacsa Lőrinc és Hollik István, a KDNP képviselői szerint ugyanis ezen üdítők fogyasztása a korosztály számára fokozott egészségügyi kockázatot jelent.
A Mandiner kérdésére válaszolva Nacsa Lőrinc arról beszél, az egészségügyi adatokból, vonatkozó elemzésekből és az orvosszakértők megnyiatkozásaiból egyértelműen látható, hogy
az energiaitalok fogyasztása káros hatással van a fiatalokra.
Felidézi: az elmúlt években számos olyan eset történt, amikor fiataloknak volt szükségük kórházi kezelésre energiaital fogyasztása miatt, csak a kiskorúak körében évente 100 olyan esetet regisztrálnak, amikor a mentőszolgálatnak kellett gyors segítséget nyújtania a fogyasztás negatív élettani hatásai miatt. Sőt, tavaly Hatvanban egy 14 éves fiúnak egy ilyen üdítő elfogyasztását követően megállt a szíve és már nem tudták megmenteni az életét.
Egy gyerek szíve még fejlődik, amire borzasztó hatást gyakorolnak ezek az italok”
– hívja fel a figyelmet a kereszténydemokrata honatya.
Nacsa Lőrinc arra emlékeztet: mivel az orvostudomány már régen egyértelműen kimondta, hogy az alkohol káros a kiskorúak szervezetére, általánosan elfogadott az állami tiltás. Mivel mostanra világossá vált, hogy az energiaitalok is rettentő kárt okoznak a fejlődő szervezetben, azokat is ugyanabba a kategóriába kell sorolni.
A javaslatnak ugyanakkor a 18 éven felüliek életére is pozitív hatása lehet.
Nacsa Lőrinc felidézi, hogy egy 20 éves fiatal édesapa életét is követelte már a túlzott energiaital-fogyasztás, lépni kell tehát. Mint mondja, az addiktológusok egybehangzó véleménye szerint, ha már gyerekkorban energiaital-fogyasztóvá válik valaki, annak még később, felnőtt korban is súlyos egészségügyi következményei lehetnek. A kereszténydemokrata képviselő lapunk kérdésére válaszolva ugyanakkor hangsúlyozza: gyermekvédelmi kérdésként közelítik meg a témát. „Az nem helyes, ha egy politikus felnőtteknek ad életvezetési tanácsokat.
Javaslatunk a gyermekvédelem témájához kapcsolódó össztársadalmi kérdés, ha pedig a gyermekeinket eggyel több bajtól meg tudjuk óvni, győzelmet aratunk!”
– fogalmaz.
Amikor a javaslat gazdasági hatásait feszegetjük, a képviselő rámutat: a tiltásnak természetesen lehet kismértékű gazdasági vetülete, fontos azonban, hogy az energiaital-piacon nem a kiskorúak jelentik az elsődleges piacot, így nagy érvágás a gyártó cégeket sem éri, ha javaslatuk jogszabályi erőre emelkedik. Hozzáteszi azonban azt is:
Nekünk most nem a gazdasági hatásokat kell elsődlegesen mérlegelnünk, hanem a társadalmi, egészségügyi és főleg a gyermekvédelmi szempontokat kell mindennél előrébb sorolnunk!”.
Hasonlóan vélekedik a környezetvédelmi aspektusról. Mint mondja, örül annak, hogy a javaslatnak környezetvédelmi előnyei is vannak, de ebben az esetben ez is csak másodlagos-harmadlagos szempont, egyfajta járulékos nyereség.
Nacsa Lőrinc hangsúlyozza: nemzetközi példák is vannak arra, hogy egyes országok tiltják az energiaitalok fogyasztását 18 éven aluli polgáraik számára, de vannak példák önkorlátozó vállalásokra is. Előfordul például, hogy egyes bolthálózatok döntenek úgy: nem szolgálnak ki kiskorúakat ezzel a termékkörrel, máshol iskolák vették kezükbe a kezdeményezést és tiltották meg tanulóiknak, hogy bevigyék az italt az épületre, illetve iskolai programok idején fogyasszák. Mindezek persze csak részleges eredményt hozhatnak, az országos szintű szabályozás azonban jelentős előrelépés lehet.
Amikor felvetjük, hogy Brüsszel a közelmúltban meglepően sok esetben igyekezett nyomást gyakorolni olyan esetekben is, amikor egyértelműen tagállami hatáskörbe tartozó szakpolitikák voltak terítéken (például a gyermekvédelem ügye), Nacsa Lőrinc azt mondja, alapvetően nem számítanak arra, hogy az Európai Unió bármiféle kifogást emelne a javaslatukkal kapcsolatban, mert az egyértelműen védi a kiskorúak egészségét. „Persze Brüsszelben bármi előfordulhat, számukra az eddigi gyermekvédelmi lépéseink sem okoztak nagy örömöt, de nagyon álságos lenne, ha belekötnének ebbe a javaslatba, tekintve, hogy egészségügyi kérdésről van szó és más tagállamokban is létezik tiltó intézkedés” – összegzi a helyzetet a Kereszténydemokrata Néppárt országgyűlési képviselője.
Ezt is ajánljuk a témában
A politikusok szerint az italok fogyasztása ebben a korosztályban egészségügyi kockázatot jelent.
Nyitókép: MTI / Czeglédi Zsolt