Donáth Anna a Klubrádióban sorozza tovább a DK-t
„Borzasztó büszke lehet magára az, aki azt gondolja, hogy jelent valamit a legnagyobb kutyának lenni a legkisebbek között" – mondta a Momentum-elnök Gyurcsányékról.
Boros Bánk Levente és Nagy Attila Tibor is egyetért abban, hogy a Momentumnak önállóan nincs esélye a DK nélkül. Ráadásul a Momentum EP-képviselője végül finomította is első nekibuzdulását, mondván, az ellenzéki együttműködésből azért nem szállnak ki.
„Több oka is van annak, hogy Donáth Anna nekiment Gyurcsány Ferencnek” – mondta lapunknak a momentumos politikus írása kapcsán Nagy Attila Tibor politikai elemző. Az egyik, hogy rosszul áll a Momentum a közvélemény-kutatásokban, a biztos szavazók között 8-9 százalékon vannak, ami már nem sokkal van a parlamenti küszöb felett. Ha ez így marad, akkor a jelenlegi kettő helyett csupán egy képviselőt tudnának bejuttatni jövőre az Európai Parlamentbe.
Másrészt nem lehetetlen, hogy
Donáth Anna a meglehetősen színes, időnként széttartó párttagságtól kapott felszólítást, hogy csináljon végre valamit, támadja meg a DK-t,
emlékeztetve a Momentum hőskorára, amikor még mindenkit elküldtek melegebb éghajlatra. „Csakhogy szerdán, a Klubrádióban szereplő Donáth Anna szavaiból már az derült ki, hogy mindez nem jelenti az ellenzéki pártokkal való szövetség felrúgását” – hívta fel a figyelmet az elemző. Ez egy „kint is vagyok-bent is vagyok” helyzet, Donáth kvázi az ellenzék belső ellenzéki szerepét próbálja eljátszani. Abban reménykedik, hogy a véleménybuborékban meg tudja nyerni magának a Gyurcsány-ellenes szavazókat.
Ezt is ajánljuk a témában
„Borzasztó büszke lehet magára az, aki azt gondolja, hogy jelent valamit a legnagyobb kutyának lenni a legkisebbek között" – mondta a Momentum-elnök Gyurcsányékról.
Nagy Attila Tibor ugyanakkor nem lát Donáth lépése mögött kitervelt stratégiát, nincs konkrétan kitalálva, hogy amit leírt, abból mi következik. Szerinte felvetődik, hogy a politikus ezt a cikket nem is egyeztette pártja vezetőivel és ez egy magánakció volt.
Ha valóban szakítana a Momentum Gyurcsányékkal, akkor saját magával szúrna ki helyi szinten
– húzta alá Nagy Attila Tibor. Ahhoz ugyanis, hogy képviselőik, polgármesterek megőrizhessék pozícióikat, kellenek a DK szavazói is. Ráadásul az ellenzéki választók fővárosi része továbbra is összefogás párti. Az elemző szerint Donáth Anna cikke lehet, hogy nem a DK-ra, hanem a Momentumra fog visszahullani.
Boros Bánk Levente, a Nézőpont Intézet politikai elemzési igazgatója szerint a kialakult helyzet nem egy „műbalhé”.
Mint kifejtette, az önkormányzati választás felől nézve a dolgot, mindegyik ellenzéki párt tudja, hogy meg kell állapodniuk, minden helyen egy jelöltet állítva a kormánypártival szemben. A másik sík, az EP-választás, ahol viszont kicsi a valószínűsége a közös listának, és többnyire egyedül indulnak a pártok. „Ez lesz a valós verseny, egy helyosztó. Aki pedig nem tud felmutatni valós támogatottságot, azt nem veszik majd figyelembe később” – mondta az elemző. A DK régóta erődemonstrációt tart, míg a többiek lefagytak. Mindenki arra számított, hogy az ellenzéki elsőségért a Momentum és Gyurcsányék harcolnak majd,
de előbbiek Donáth visszatérésével sem tudtak előrelépni.
Előretolták Gelencsér Ferencet, akire mindenki úgy tekint, minit egy ideiglenes vezetőre. Ő pedig hibára-hibára halmoz, ahogy a párt is. „Ez az előzménye annak, hogy miért született ez az írás” – mondta Boros Bánk.
Egyrészt a Momentum az utolsó pillanatban van a DK-val szemben: valamit csinálni kellene végre.
A másik, hogy minden pártnak állást kell foglalnia Gyurcsányékkal kapcsolatban. De senki nem mert eddig nyilvánosan szembefordulni a DK-val és kiderült, hogy éles helyzetben, egy választáson, mindenki együttműködik velük. Ez most egy próbálkozás a szembefordulásra.
Ugyanakkor Boros Bánk is egyetért abban, hogy ez nem tűnik kidolgozott stratégiának, ez nem volt egy előkészített lépés.
A harmadik indok, hogy komoly belső feszültségek terhelik a Momentumot. Ellentétek vannak a belső, Brüsszel és Budapest-központú vezetés és a vidéki momentumosok között. Ez is ott lehet Donáth írásának hátterében, aki be is ismeri ezt a feszültséget.
„Ugyanakkor az, hogy Donáth írásának utolsó részében szövetségről és koalícióról beszél egy őszinte reakció, hiszen kicsi a valószínűsége, hogy egy ellenzéki párt kormányképes erőt tudna felmutatni. Ez a realitás beismerése: Gyurcsány nélkül esélytelen az ellenzék” – mondta Boros Bánk Levente.
Donáth Anna lépését korábban Kiszelly Zoltán is elemezte lapunknak. A Századvég politikai elemzési igazgatója szerint valójában egy selejtező, látszatverseny zajlik a Momentum és a DK között, mert később – ezt mutatják a lengyel fejlemények is – úgyis összefognak.
Nyitókép: Donáth Anna/Facebook