A biztonságpolitikai szakértő szerint a beszélgetés – amely egyébként már 122 millió megtekintésnél jár az X-en (egykori Twitteren) – 40-50 százaléka a háborúról, és az ehhez kapcsolódó biztonságpolitikai, stratégiai témákról szólt.
„Vannak témák, amiben igaza van a magyar miniszterelnöknek, és vannak, amiben nem” – foglalta össze véleményét Tarjányi,
aki szerint félreértés az, ahogy a kormányzati narratívában csupán „egy szintben” vizsgálják a háborút.
Mint mondta, a fegyveres része csak egy szint, itt szerinte Orbán mindig arról beszél, hogy Ukrajna képtelen megnyerni a háborút és vágyálmokat kerget a területei visszaszerzésének emlegetésekor.
„Ez azért nincs így, mert másfél évvel ezelőtt egy lyukas garast nem adtunk volna azért, hogy Ukrajna képes lesz ellenállni” – mondta Tarjányi, aki szerint az ukránok úgy tartottak ki a háború elején, hogy hónapokig nem kapott érdemi segítséget.
Szerinte pusztán a mennyiségi fölénnyel Oroszország képtelen lesz a háborút megnyerni.
A további szintek a biztonságpolitikai szakértő szerint: az EU-orosz, illetve az amerikai-orosz kapcsolat, valamint „a legmagasabb szint a két gondolkodásmód, a Nyugat és a Kelet összecsapása”.
„Én azt látom, hogy ezeket a szinteket más NATO-országokban tisztán látják, de Magyarországon megragadunk pusztán a háborús szempontnál” – mondta Tarjányi.
„Orbán Viktornak igaza van abban, hogy Trump a külpolitikájával sikereket ért el. Ennek ellenére elfelejtjük, hogy az Egyesült Államok nem Magyarország: attól, hogy van egy váltás 4 évente, ez nem jelenti azt, hogy a kád vízzel a gyereket is kiöntik. Számtalan példát láttunk arra, hogy a demokraták továbbvitték a republikánusok gondolatait, és fordítva” – mondta Tarjányi, aki szerint „olyan nincs”, hogy egy amerikai elnök 24 óra alatt lezár egy ilyen háborút, mivel például a japánok és a dél-koreaiak kétoldalú megállapodásokat kötöttek az ukránokkal a segítségről.