Véget ért a jegybanki vészhelyzet, visszatértek a békeidők

2023. szeptember 26. 16:20

Erről szól a jegybank mai kamatdöntése.

2023. szeptember 26. 16:20
null

Helyreállt a világ rendje, ismét az alapkamat az irányadó kamat Magyarországon – erről szól a Magyar Nemzeti Bank mai kamatdöntése.

A jegybanki alapkamat Magyarországon tavaly szeptember vége óta 13 százalékon áll, azonban az elmúlt szűk egy évben nem ez, hanem az egynapos betéti ráta irányította a magyarországi gazdasági folyamatokat. A vészkamatemelésre tavaly októberben azért volt szükség, mert a piac Matolcsy György jegybankelnök azon bejelentésére, hogy a jegybank 13 százalékon megáll az alapkamat emelésével, a forint elleni durva támadásokkal reagált. A forint tavaly október 13-án elérte történelmi mélypontját az euróval (434,110) és a dollárral (449,995) szemben is. A piac által shortolási felhívásnak értékelt jegybankelnöki nyilatkozat mellett a forint ellen szóltak akkoriban a magyar külkereskedelmi deficitre, ezáltal az árfolyamra jelentős hatással bíró energiaárak, valamint a dollár euróval szembeni brutális erősödése is.

A jegybank akkor a 13 százalékos alapkamatot változatlanul hagyva 18 százalékosra emelte az egynapos betét kamatát, ezáltal ez vált az effektív kamattá – azon kamattá, amely a bankok hitelkamatait meghatározza. Az elmúlt évben ezzel a kamatpolitikával sikerült a forintot a mélypontról visszarántani és stabilizálni, s idén már az irányadó kamat csökkentésére is lehetőség nyílt a forint összeomlása nélkül, így csökkenhettek az államadósság finanszírozási költségei is.

A piacok általában rossz néven veszik, ha az alapkamat nem egyezik az irányadó kamattal, ez zavarodottságot okoz. Ezért az alapkamat és az irányadó kamat különválása rendkívüli jegybanki helyzetként értelmezhető – a mai döntéssel pedig a jegybank életébe visszatértek a békeidők, az alapkamat ismét irányadó kamat. A kamatcsökkenésnek örülhetnek mindazok, akik a közeljövőben hitelfelvételt terveznek, s ez segíthet a gazdasági növekedés beindításában is. 

Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ehun
2023. szeptember 26. 18:03
közben azért sikerült 452 Mrd forintot az adófizetők zsebéből kilapátolni...a jegybank "független" a nemzettől és a kormánytól is...
Akitlosz
2023. szeptember 26. 17:00
Mégsem a háború meg a járvány meg a Soros meg a szankciók meg a ... csinálták a vészhelyzetet, hanem a jegybank? :-)
Bell & Sebastian
2023. szeptember 26. 16:59
Akitlosz! A természetes cserearányokat mesterségesen borították fel, az ár sosem tükrözi a valódi értéket, csak egy szám, ami a zacskóra van ragasztva. A Szovjetunióban kötelező volt mindennek az árát eltüntethetetlenül feltüntetni az egyedi árucikkeken, nem jutott eszükbe gerjeszteni az inflációt. Vége is lett az efféle gazdaságpolitikának, mert milyen rendszer már az, amelyik nem manipulál az uzsorakamattal?
Akitlosz
2023. szeptember 26. 16:56
Nem a gazdasági növekedést kellene beindítani, hanem az inflációt megszüntetni, a forintot stabilizálni. Annak sokkal több előnye lenne. Akinek esze van és teheti ő a lehető legjobb pénzért akar dolgozni és eladni, nem olyanért, amiből 400 ér 1 fabatkát.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!