Gyurcsány taktikájáról, a baloldal belső szenvedéséről, valamint az önkormányzati választási felkészülésről írt hosszú cikket a Telex. Az írásból kiderül, hogy 2022. áprilisában, négy héttel az ellenzék számára
megrendítő vereséggel záruló parlamenti választás után a kampányban szövetséges pártok létrehoztak egy csoportot
a Signal nevű kommunikációs csatornán. Hozzáteszik: a csoportba olyan háttéremberek érkeztek a pártokból, akik ritkán szerepelnek a nyilvánosság előtt. A Signal-csoport a „választási kárbecslő” nevet kapta, amely azt célozta, hogy kielemezzék a számukra lesújtó eredmény okait és levonják a tanulságokat.
Ez a munka azonban lényegében még az előtt befejeződött, hogy komolyan elkezdődött volna,
írják.
Gyurcsány bedarálná az ellenzéki térfelet
A csoport tagjai a DK Teréz körúti irodájában találkoztak, megosztottak egymással pár dokumentumot, de valóban mély elemző munkát nem végeztek.
„Még azt sem elemeztük végig, hogy hova tűntek a Jobbik-szavazók”
– idézte fel a csoport egyik tagja.
„A személyes találkozók a résztvevők szerint leginkább terápiás jellegűek voltak”, írja a portál: a Signal-csoportban pedig olyan témák kerültek szóba, hogy az egyik párt képviselője covidos lett, a másik pedig megy majd szerepelni az ATV-be.
Mint kiderült, írja a Telex, nemcsak a vereség okait nem vitatták meg a baloldali pártok, hanem egyelőre az sem látszik, hogy miként lennének képesek valódi kihívást jelenteni a kormányoldalnak. Bár az elmúlt egy évben sorra jöttek a gazdasági nehézségek, ebből a tavalyi választáson közösen induló ellenzék nem tudott érdemben profitálni, noha ez lett volna a politikai papírforma.
A Direkt36 az elmúlt hónapokban több tucat ellenzéki forrással – politikusokkal és tanácsadókkal – folytatott beszélgetéseket, hogy feltárják ennek okait.
„A források többsége azzal a feltétellel adott információkat a belső történésekről, ha névtelenséget biztosítunk nekik” – írja a Telex.
Az anyagból az derül ki, hogy a baloldalon a Fidesz legyőzése helyett egymás legyőzésévvel vannak leginkább elfoglalva, de legalábbis azzal, hogy minél jobb pozíciót harcoljanak maguknak ki a 2024-es önkormányzati és európai parlamenti választásra. Míg a kisebb pártok (MSZP, Párbeszéd) az összefogást szorgalmazza, addig a DK legfontosabb célja az ellenzéki térfél letisztítása, a kicsik bedarálása, vagy, ahogy a Telex fogalmaz az, hogy „eltűnjenek a valós támogatottsággal nem rendelkező politikai szervezetek”.