Hogyan működik ma Magyarországon az örökbefogadás?
Visszatérve az örökbefogadás hazai keretrendszeréhez, a hatályos rendelkezések szerint az örökbefogadás lehet nyílt vagy titkos. Előbbi esetben a gyermeket világra hozó édesanya és a befogadó(k) ismerik egymást, utóbbi esetben (amely jellemzően már a gyermek pár éves korában kerül sor) nem.
Az örökbe fogadandó gyermeket először a vármegyei várólistákon szereplő kérőkhöz kell kiajánlani, majd, ha ez nem vezet eredményre, az országos listán lévőknek.
A Polgári Törvénykönyv (Ptk.) főszabálya szerint csak házaspárok fogadhatnak örökbe,
mely körbe hazánkban az Alaptörvény szerint csupán különnemű párok tartozhatnak. Ezt az Alapjogokért Központ vezető elemzője, Szikra Levente is megerősíti.
A főszabály alól kivételt kizárólag a rokonok, valamint szülő házastársa általi örökbefogadás, illetve különös méltánylást igénylő esetben az egyedül örökbe fogadni szándékozó személy jelent. (Ám velük szemben előnyt élveznek a házaspárok.)
Az egyedülállók akkor kerülhetnek örökbefogadói helyzetbe, ha sem a vármegyei, sem az országos listán nem találnak befogadó szülőt.
De mint arra Szikra Levente is felhívta a figyelmet, utóbbi körre nézve néhány éve szigorodtak a szabályok, mert több olyan eset is volt, amikor egyedülállóként fogadott örökbe azonos neművel párkapcsolatban élő személy, „ami a szabályok kijátszásaként értékelhető”. Erre tekintettel alakította ki a jogalkotó azt a rendszert,
amiben a családpolitikáért felelős tárcavezető egyedi engedélye esetén van pusztán lehetőség egyedül örökbe fogadni.
Ezért a területért ma a Kulturális és Innovációs Minisztérium felel, annak vezetője, Csák János hivatott dönteni e kérelmekről.
Homoszexuális párok kijátszhatják a magyar rendszert?
Az ELLE magazin címlapi interjújából kiindulva adódik még egy kérdés: ha most Magyarországon egy homoszexuális párt gyermeket szeretne örökbe fogadni, egyikük egyedülállóként kezdeményezheti? Az örökbefogadás előfeltétele minden esetben az, hogy a gyámhatóság eljárásában alkalmassá nyilvánítsa a jelentkezőt – reagált felvetésünkre a szakértő.
Ebben az eljárásban ugyanis az állam megvizsgálja, hogy az örökbe fogadó szülő alkalmas-e a gyermek örökbefogadására.
A jelentkező köteles nyilatkozni többek között arról is, kivel él egy háztartásban;
valamint fontos szabály az is, hogy ha körülményeiről nem a valóságnak megfelelő tájékoztatást adja, akkor alkalmatlannak minősíti a hatóság, és három évig nem kérelmezhet újra örökbefogadást – mutatott rá az Alapjogokért elemzője.
Hozzátette, a konkrét gyermek örökbefogadása előtti eljárásban – mely az alkalmassá nyilvánítást követi – személyesen meg kell hallgatni a jelentkezőt, ami egy újabb vizsgálati kört jelent a szabályok betartása érdekében. A jogalkotó tehát egy szigorú, zárt rendszert hozott létre,
amelyben a házaspároknak és a gyermek rokonainak egyértelmű előnye van az egyedülállókkal szemben
– mondta Szikra Levente. „Ez a rendszer a gyermekek érdekeit szolgálja”.
Az Alapjogokért Központ vezető elemzőjének értékelése szerint az a helyes, „ha a gyermek lehetőleg családban nő fel, ahol mind anyai, mind apai mintát láthat – az államnak kötelessége a gyermekek érdekében az ilyen helyzetek favorizálása”.
Nyitókép: Instagram