Vona Gábor Magyar Péternek: „A választási részvétel erkölcsi kötelesség!”
A Második Reformkor elnöke nyílt levélben szólította fel Magyar Pétert a választáson való részvételre.
Nagy Attila Tibor szerint a Demszky által leírt politikai ellenállást jóval nehezebb megszervezni, mint lehetett 1998 és 2002 között.
Demszky Gábor interjút adott az MSZP-közeli HírKlikknek, amelyben azon kívül, hogy burkoltan kritizálta Karácsony Gergelyt, megfeddte és valamelyest ki is oktatta az ellenzéket, amiért nem fogadják meg tanácsait, miközben az ő vársosvezetése alatt sikerült az MSZP-nek 2002-ben országgyűlési választást nyernie.
Az ex-politikus szerint a budapesti főpolgármester nem csak Budapest főpolgármestere, ugyanis a főváros vezetője a legnagyobb legitimitással rendelkező magyar politikus, hiszen közvetlenül választja meg a csaknem kétmillió polgárt számláló fővároson belül több százezer állampolgár. „Ez a legnagyobb választókörzet. És ez az a pozíció, amit nem kell elmagyarázni sehol a világon, mert értik, hogy mit jelent” – fogalmazott Demszky. A volt városvezető megjegyezte azt is, hogy nemcsak az országban fontos pozíció ez, hanem azon kívül, a nemzetközi közéletben.
Demszky úgy szúrt oda az idegen nyelvekkel hadilábon álló Karácsony Gergelynek, hogy annak idején ő 30-40 százalékában angolul vagy németül beszélt
főpolgármesterként.
Szerinte annak is köszönhető, hogy a 21 éve sikerült leváltani a Fideszt, hogy ő személyesen rendszeresen járt Brüsszelbe, konferenciákon vett részt és előadást tartott például az ENSZ-ben is.
Összességében tehát megemeltem ezt a pozíciót a nemzetközi közéletben, és így tényezővé váltam”
– közölte, majd hozzátette: Budapest félelmetesen erőssé vált polgármestersége alatt.
Kapcsolódó vélemény
Van egy tiszta, korrupciómentes főváros, amelyet ez a rezsim minden áron tönkre akar tenni. Interjú
Nagy Attila Tibor a Mandiner megkeresésére elemezte a Demszky-interjút, a szakértő szerint a volt főpolgármester abból indul ki, hogy ő sikerrel küzdött Orbán Viktorral szemben, arról azonban nem sok szó esik, hogy azóta sok idő eltelt, ráadásul nagy mértékben megváltoztak a körülmények.
Ma már Budapest politikailag, jogilag meg pláne nem annyira erős, mint volt 1998 és 2002 között Demszky idejében”
– jegyezte meg a politikai elemző. Nagy Attila Tibor szerint az elmúlt 13 évben számos hatáskörtől megfosztották az önkormányzatokat, mára az önkormányzati alrendszer is jóval kisebb, mint volt Demszky idejében.
„A Demszky által leírt politikai ellenállást, így jóval nehezebb megszervezni, mint lehetett 1998 és 2002 között” – mutatott rá a szakértő, aki szerint a volt főpolgármesternek abban viszont igaza van, hogy az ellenzék jelenleg rengeteg részre van osztva és az interjújában, valamint Facebook-posztjában érez Demszky részéről egy olyasfajta utalást, hogy „korábban ő ezt jobban csinálta és utódai satnyábbak, mint ő volt főpolgármesterként”.
Vannak az interjúban finom egyéb odaszúrások is, hogy ő beszélt angolul és németül, Karácsony Gergelytől lehet tudni, hogy nem az angol nyelv a legnagyobb erőssége”
– közölte.
Az elemző kitért arra is: abban egyetért Demszkyvel, hogy ő sem érti, hogy az ellenzéki önkormányzatok miért nem hoztak létre egy alternatív sajtó-, illetve tévéhálózatot, hiszen a városi önkormányzatok önálló tévécsatornával, helyi tévécsatornával, nem egyszer rádióval, ingyenes, nyomtatott újsággal rendelkeznek, és ezeket elfelejtették.
Bár volt erre való kezdeményezés, a politikai elemző szerint ez azért halt el, mert az ellenzéki önkormányzatokat különböző pártok képviselői irányítják, azaz ezek a tömörülések nemcsak a Fidesszel, hanem egymással is rivalizálnak.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán