„Jövő júniusban önkormányzati választások elé néz az ország. Hosszú bejegyzésének időzítésében közrejátszott az, hogy az őszi politikai szezonban indul a kampány, amelynek végén eldől, hogy következő öt évben kik vezetik a városokat és köztük a kulcsfontosságú fővárost is?
Nincs semmiféle különös apropója, csak az, hogy írok egy könyvet, amelynek az lesz a címe, hogy Az igazi nevem: Demsky (a lengyel változat szerint »s«-sel, mert onnan származik a család). Ez a könyv lassan készül. Sok-sok korábbi könyvemet, írásomat használom benne, ahogy a velem készített interjúkat is bedolgozom, majd szeptemberben a kiadóval együtt fogjuk folytatni ezt a munkát.
Ezek szerint véletlen, hogy éppen az önkormányzati választási kampány előestéjén üzen a közéletnek?
Nem. Hasonlókat üzentem már korábban is. Az az új a most közzétett írásban, hogy ez rendszerszerű és összefoglalást jelent. Továbbá van egy történeti háttere, amely az 1998-2002 közötti időszakot mutatja be és elemzi. Annak a legeslegfőbb tanulsága az, hogy 1.) Budapest és az önkormányzatok nélkül nem megy, 2.) a nyilvánosság megteremtése nélkül nem megy, 3.) minden nap el kell mondani, hogy mit vitt és mit lopott el a kormány a fővárostól. Ez a nagyon fontos üzenet, amely érzelmileg összehozza a budapestieket.
Bejegyzésem pontjainak másik része is komoly jelentőségű, hiszen a budapesti főpolgármester nem csak Budapest főpolgármestere. Ő a legnagyobb legitimitással rendelkező magyar politikus, hiszen közvetlenül választja meg a csaknem 2 millió polgárt számláló fővároson belül több százezer állampolgár. Ez a legnagyobb választókörzet. És ez az a pozíció, amit nem kell elmagyarázni sehol a világon, mert értik, hogy mit jelent. Azt is, hogy közvetlenül választják, és hogy ezzel együtt egy nagyon jelentős, befolyásos politikus az országban.
Arra is szeretném felhívni a figyelmet, hogy nemcsak az országban fontos pozíció ez, hanem azon kívül is, a nemzetközi közéletben. Annak idején a munkaidőm 30-40 százalékában angolul vagy németül beszéltem. Konferenciákon vettem részt, előadásokat tartottam (például Washingtonban és az ENSZ-ben is), Brüsszelben tárgyaltam sok tucatszor, ahogy a Világbankkal is tanácskoztam. Összességében tehát megemeltem ezt a pozíciót a nemzetközi közéletben, és így tényezővé váltam. Ez is szerepet játszott abban, hogy 2002-ben sikerült az első Orbán-kormányt megbuktatni, hiszen Budapest félelmetesen erőssé vált.