Megvan, ki lesz Franciaország következő miniszterelnöke
Francois Bayrou már a negyedik kormányfő lesz Emmanuel Macron elnöksége alatt.
A cikk szerint mindkét szélsőség, amely kizárólag a szaporodásra vagy a bevándorlásra támaszkodik, figyelmen kívül hagyja a demográfiai kihívások összetettségét és az egyéni választás és mobilitás előnyeit.
A brit The Economist gazdasági lap részletesen foglalkozik az európai demográfiai helyzettel: azt írják, hogy egyetlen uniós ország sem szül annyi csecsemőt, amennyi elegendő lenne a népesség fenntartásához.
Úgy fogalmaznak, hogy az olyan konzervatív vezetők, mint a magyar Orbán Viktor és az olasz Giorgia Meloni egzisztenciális kérdésnek tekintik ezt, és a hagyományos családok és a helyi etnikai állomány fontosságát hangsúlyozzák.
Megoldásként a szaporodást hirdetik, és a liberális megközelítéseket kritizálják, demográfiai halálkultusznak minősítve azokat”
– írták.
A The Economist szerint a magyar miniszterelnök arra használja a kérdést, hogy erősítse hírnevét Magyarország határain túl is. Megemlítik, Magyarország családbarát politikát vezetett be a termékenységi ráta növelése érdekében, és a konzervatívok ezeknek az intézkedéseknek tulajdonítják a gyermekvállalási miniboomot.
A cikk szerint a liberálisok a családtervezés egyéni választása mellett érvelnek, amelyet az adó- és gyermekgondozási rendszerek némi támogatással támogatnak. Megemlítik, hogy mindkét szélsőség,
„amely kizárólag a szaporodásra vagy a bevándorlásra támaszkodik, figyelmen kívül hagyja a demográfiai kihívások összetettségét és az egyéni választás és mobilitás előnyeit”.
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a Mandiner.hu számára.
Nyitókép: Kisbenedek Attila/AFP