Kibújt a szög a zsákból a Európai Parlament (EP) kulturális és oktatási bizottságának ülésén.
Az Erasmus program magyarországi finanszírozása volt a téma az Európai Parlament (EP) kulturális és oktatási bizottságának keddi ülésén, ahol igen érdekes hozzászólások is elhangzottak.
Ismert, az Európai Bizottság tavaly decemberben döntött úgy, hogy – megvonva az uniós támogatást – gyakorlatilag kizárja az alapítványi fenntartású magyar egyetemeket az Erasmus-programból, mert nem látja biztosítottnak az intézmények autonómiáját és transzparenciáját.
A keddi bizottsági ülésen Niklas Nienass, a bizottság német, zöldpárti tagja egyebek mellett azon sajnálkozott, hogy az intézkedésekkel nem Orbán Viktort, hanem a gyengéket sújtják,
az európai gondolkodó fiatalokat és például az LMBTQ-közösség tagjait is.
„Akik Európát vinnék tovább, akik az európai gondolatot vinnék tovább, akik szeretnének európaiak lenni, azokat sújtjuk ezzel” – fogalmazott a képviselő. Mondott azonban ennél is cifrábbat: szavai szerint rá kellene arra is mutatni, hogy
egy Orbán Viktor nélküli demokratikus országban milyen kiválóan működhetnének ezek a dolgok.
Azaz gyakorlatilag elismerte, hogy ezekkel a szankciókkal lehetne elérni az Orbán-kormány leváltását.
Vele szemben ugyanakkor Milan Zver, szlovén néppárti képviselő kijelentette: nem tudja támogatni a Magyarország ellen hozott intézkedéseket.
Elfogadhatatlannak nevezte, hogy a magyar diákokat kizárják ebből az Erasmus programból.
Emlékeztetett arra, magyar diákszervezetek petíciót nyújtottak be az Európai Parlamentnek, felszólítva az uniós intézményeket, hogy töröljék el a magyar diákokat érintő szankciókat.
Nyitókép: Niklas Nienass az Európai Parlamentben (FotóMartin Bertrand / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP)