Gazdasági programját keresik Magyar Péteren, csakhogy neki olyanja nincsen
Eközben a kormány „nagyotmondás helyett” sikeresen kezelte a koronavírus-járványt és a háború következtében kialakult energiaválságot is – mutatott rá Suppan Gergely.
A változás azonban nem feltétlenül jelent mindenkinek jó hírt.
Egyre látványosabb a hitelkamatok csökkenése. Az elmúlt három hónapban a pénzintézetek kisebb lépésekkel követték az MNB-t, olyan nagybank is van, amelyik az elmúlt két hétben több alkalommal hozzányúlt a hitelek árához.
A referenciamutatók lefelé tartanak, aminek a hatása a lakossági hitelekben is kezd érezhetővé válni
– közölte a jó hírt a Bank360.hu.
A portál beszámolt róla, hogy három hónappal korábban kamatcsökkentési ciklusba kezdett a jegybank, az irányadó kamat ezért 18 százalékról július végére 15 százalékra csökkent. A folyamattal párhuzamosan a lakossági hitelekre ható referenciakamatok is csökkennek. Augusztus 1-én a 12 havi BUBOR 13,11 százalékon, az 5 éves BIRS pedig 7,65 százalékon állt, ami jelentős csökkenést jelent az előző hónapokhoz képest. (A jegybanki alapkamat továbbra is 13 százalék.)
A referenciamutatók csökkenése már a bankok hitelajánlataiban is érezhető.
A lakáshitelek kamatai kisebb lépésekben mozdulnak lefelé,
és a drágább személyi kölcsönök árait is egyre több bank mérsékli. Az elmúlt hetekben gyakoribbá váltak a kamatváltoztatások, a hónap elején megszokott módosítások mellett több bank újra hóközi kamatcsökkentést hajtott végre júliusban, amit augusztus elején további vágások követtek.
A portál több bank példáját is bemutatta. Ezek közül érdekes képet mutat a Cetelem. Július közepén változtatott a Cetelem a személyi kölcsönök kamatán.
A változás azonban nem mindenkinek jelent jó hírt,
hiszen az alacsonyabb jövedelműek számára drágultak a hitelek, a magasabb jövedelmet igazolók azonban jelentősen alacsonyabb kamattal számolhatnak.
3 százalékponttal emelkedett a kamat azoknak az igénylőknek, akik havi nettó 250 ezer forintnál kevesebb jövedelmet tudnak igazolni az igénylésnél, 250 000 – 400 000 forint közötti jövedelemnél pedig a kamat változatlan maradt. Az ennél magasabb jövedelemsávokban azonban kamatcsökkenés történt. 400 000 – 500 000 forint közötti és félmillió forint feletti jövedelem igazolása esetén 1,5-3 millió forintos hitelösszeg között 2,09 százalékponttal csökkent az ügyleti kamat, 3 millió forintos hitelösszegtől pedig 1,09 százalékpont volt a csökkenés mértéke. Az ügyleti kamat mértéke így 14,90 és 23,99 százalék között van.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Kamil Zajaczkowski / AFP