Ami az egyik oldalról a birodalmi erőszak, az a másikról a gyarmati attitűd.
„A magyar sajtószabadságot nem a magyar kormány, hanem a külföldről támogatott szerkesztőségek és azok aktivista újságírói veszélyeztetik. Ez szuverenitáskérdés, ami komoly nemzetbiztonsági problémákat vet fel – ne söpörjük le az asztalról! Ami az egyik oldalról a birodalmi erőszak, az a másikról a gyarmati attitűd. Az Egyesült Államok mostani adminisztrációja ismét felpörgette az úgynevezett demokráciaexportot, ami mára már sokkal inkább érdekek, nem pedig értékek terjesztéséről szól. Kevésbé diplomatikus és gátlástalan. Talán Amerika súlyvesztése, a »világrend nélküli világ« (Schmidt Mária) okozta kétségbeesés szülte agresszív a geopolitikai erőfeszítés.
A hazai nyilvánosság sokszínű, a véleménynyilvánítás szabadsága erősebb, a pluralizmus pedig szélesebb, mint sok nyugat-európai országban, mégsem lehetünk nyugodtak. Ha ugyanis nemzeti, konzervatív vagy keresztény értékrendet követsz, akkor könnyen kulturális ostrom alá kerülhetsz. A digitális lincselés és kiközösítés nálunk is gyakori. Akinek véleménye szemben áll a szélsőbalos progresszióval, azt eltörlik, letörlik, eltüntetik. Tényellenőrzésre hivatkozva cenzúrázzák. Digitális karanténba zárják. Virtuálisan, ám annál fájdalmasabban kupán vágják.
A tengerentúli Demokrata Párt élcsapata komolyan hiszi, hogy a többségi elvnél fontosabb az általuk vallott progresszív szemlélet. A világ »fejletlen« része ugyan ezt még nem látta be, így nem dönt minden esetben jól a nép, ám ezt könnyű orvosolni. Meg kell nekik mutatni a helyes utat. Van, ahol fegyverekkel, szövetségesek esetében pedig baráti támogatással. Ezért küldték tavasszal Budapestre Samantha Powert, és ezért hozott magával egy dollármilliókkal teli bőröndöt. Tényleg, mi van ezekkel a pénzekkel? Nem lehet, hogy a Telex portál és a 444.hu blog szerkesztőségében kirobbant botrányok, vezető újságírók távozása összefügg azzal az átalakítással, amit az amerikai pénzekért kérnek?”
***
A nyitókép illusztráció. Fotó: MTI/AP/Jacquelyn Martin