Orbán Viktor Tusnádfürdőn: Nem fogunk kompromisszumot kötni, nem hátrálunk!
Globális átalakulások közepette egy meteorral ütköztünk, de jövőre visszatérhetünk az átlagon felüli növekedés pályájára.
A Nézőpont Intézet igazgatója szerint Orbán nyíltan kimondja azokat az igazságokat, amiket nyugati kollégái a médiától vagy az amerikai befolyástól való félelem miatt nem mernek.
Ahogy arról a Mandineren is beszámoltunk, Orbán Viktor megtartotta éves tusványosi beszédét. A miniszterelnök erdélyi beszédében a Magyarországot érintő legfontosabb kihívások mellett a globális folyamatokra, a háborúra, az Európai Uniót égető problémákra és a különböző ideológiai folyamatokra is kitért.
Ezt is ajánljuk a témában
Globális átalakulások közepette egy meteorral ütköztünk, de jövőre visszatérhetünk az átlagon felüli növekedés pályájára.
Lapunk megkereste Mráz Ágoston Sámuelt, a Nézőpont Intézet igazgatóját, akit a beszéd értékelésére kértünk. A politológus leszögezte; Orbán Viktor beszédébe nehéz lesz belekötni még a rosszakaróinak is, ugyanis amiről a magyar miniszterelnök beszélt, az olyan szempontból nem nóvum, hogy a kínai-amerikai rivalizálásról a világban mindenütt beszélnek. Szerinte a világgazdaságban a két erőközpont elfogadásával Orbán nyíltan kimondja azokat az igazságokat, amiket nyugati kollégái a médiától, vagy
az amerikai befolyástól való félelem miatt nem mernek.
Az elemző felhívta a figyelmet arra, hogy tavalyi beszédében a miniszterelnök azt hangsúlyozta, kompromisszumra törekednek Brüsszellel, ahogy ő fogalmazott:
elmennek a falig és ott kezet ráznak”.
Mráz Ágoston Sámuel kiemelte, hogy idén a miniszterelnök ebben a kérdésben kiegészítő iránymutatást adott. Emlékeztetett, beszédében Orbán azt hangsúlyozta, hogy vannak olyan kiemelt területek, amelyeken nem hajlandó kompromisszumot kötni. Ezek a területek a migráció, a gender és a háború.
A Nézőpont Intézet igazgatója kiemelte, hogy míg tavaly Orbán azt hangsúlyozta, hogy Magyarország lokális kivétel lesz a globális hanyatlás közepette, addig idén a 2030-ig tartó tennivalókról és fejlődési irányokról beszélt. Mráz hangsúlyozta, hogy a kormányfő ezt azzal az ígérettel egészítette ki, hogy hazánk a háború, a covid, és a kedvezőtlen világpolitikai folyamatok ellenére is vissza fog térni a fejlődő pályára. Az elemző úgy látja, Orbán Viktor – a szabadegyetemi hagyományokhoz híven – ciklusokon átívelő stratégiai gondolatokat osztott meg Tusványoson.
***
Nyitókép: Mandiner/Földházi Árpád