Rengeteg ember a Duna alatt rekedt, a teljes vonalon nem jár az M2-es metró
Budapest (egy része legalábbis) elesett.
Lakóhajó, úszóház – azt gondolnánk, hogy ez csak egy amszterdami különlegesség, pedig Magyarországon is egyre több eladó lakóhajóval, valamint úszóházbérlést és -építést kínáló céggel lehet találkozni. Így akár a Duna-part is otthonunkká válhat Budapesten.
Az akár még a dunai lakhatást is lehetővé tevő lakóhajókra és úszóházakra az elmúlt években egyre többen kíváncsiak a „szárazföldi” ingatlanárak elszállása miatt. Első gondolatra ugyanis jó és mókás alternatívának tűnhet például a Duna-parton vagy a Tisza-parton lakni, persze a tervezéstől az engedélyeken át a lakcím beszerzéséig megannyi kihívással kell szembenézni.
Az közismert, hogy a csatornáiról is híres Amszterdamban hosszú időre visszanyúló hagyományuk van a lakóhajóknak. A holland városban egy ház a vízen gyakorlatilag olyannyira hozzátartozik a szárazföld és a víz találkozásának látképéhez, mint Budapesten a rakpart. Magyarországon azonban még gyerekcipőben jár ez a fajta életvitel, pedig némi kutakodás után több olyan hirdetésre és cégre is rá lehet bukkanni, amely úszóházakat kínál.
Idehaza az efféle létesítményeket nem az ingatlanokat, hanem a járműveket közvetítő portálokon érdemes keresni, az egyik legnagyobb ilyen honlapon például most is majdnem két tucat ilyesfajta „építmény” keresi új gazdáját. Az úszóházárak ugyanakkor igen széles skálán mozognak.
Az érvényes lajstromszámmal rendelkező, 8 személyes lakóhajót horgászoknak és nyaralóknak egyaránt ajánlják.
Aki inkább maga venné kézbe az úszóháza kialakítását, annak jó választás lehet az a 210 négyzetméteres, 1964-es úszómű, amely a Hajógyári-szigetnél áll, és bár jelenleg igencsak lerobbant állapotban van, sok lehet lehetőséget rejt magában, akár kikötő pontonnak vagy dunai étteremnek is kiváló lehet.
Ha a felújítással már nem szeretne valaki bajlódni, az is találhat magának eladó úszóházat. Az egyik ilyen, bruttó 63 millió forintért kínált „ingó ingatlan” abszolút a luxust képviseli, nem véletlenül nevezi „álomotthonnak” a hirdető. Ebbe már tényleg csak beköltözni kell.
A hahohajo.hu szakmai oldal azt javasolja, hogy ha valaki úszóházvásárlás mellett dönt, először válassza ki a kikötőt, majd keressen egy hajómérnököt, aki megtervezi számára a pontont a felépítménnyel együtt. Ezt követi a ponton gyártása – vagy a kész létesítmény megvásárlása –, majd jöhet a tervek benyújtása, a parti szemle, a ház ráépítése a pontonra, végül a lajstromszám kiadása.
Aki a dunai lakhatást nem is vállalná be, de azért a „vízi kalandokról” nem szívesen mondana le, annak sem kell csüggednie, dunai hajóbérlésre, hajókirándulásra vagy éppen bulihajózásra mindenki számára adott a lehetőség.
baráti, illetve családi összejövetelekhez, városnézéshez, üzleti megbeszélésekhez vagy egyszerűen egy fényűző dunai szórakozáshoz, vacsorához.
S ha már mulatozás, a Duna-parti szórakozásra és a vízen tartott rendezvényekre – a kínálat alapján – láthatóan igen nagy igény mutatkozik. A legnagyobb múlttal rendelkező magyar személyhajózási vállalatnál, a Mahartnál is megtalálható a rendezvényhajó-bérlés lehetősége, legyen szó akár esküvőkről, bankettekről vagy bármely más típusú magánrendezvényről, sőt hajóbérlésre Visegrádon is van lehetőség a Mahartnál.
Nyitókép: lakóhajók Amszterdam több száz csatornájának egyikében. MTVA/Bizományosi: Balaton József