Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere a közösségi oldalán számolt be arról, hogy „vezető európai értelmiségiekkel és politikusokkal közösen, Jávor Benedek és én is aláírói vagyunk az Európa-nap alkalmából, fiatal európaiak által kezdeményezett felhívásnak”.
A bejegyzés alatt megosztott hvg.hu-s cikkből kiderült, hogy a felhívást a Fiatal Európai Föderalisták kezdeményezték.
A szövegben arról is írnak, hogy „egyre több olyan erővel kell szembenéznünk, amelyek felerősítik a megosztottságot és félelmet, tudatosan okoznak zavart, és egyre erőteljesebben lépnek fel az európai egység és szolidaritás ellen. Hagyhatjuk-e, hogy tovább haladjanak anélkül, hogy ellensúlyoznánk ezeket a fejleményeket? Most még a mi kezünkben van a sorsunk, de vajon holnap is így lesz?”
„A Remény forradalmára van szükség”
Többek közt ezen válságok miatt is Európa a 2024-es európai választások idején drasztikusan más helyzetben lesz, mint 5 évvel korábban. Az Eurobarometer felmérése szerint a három legfontosabbnak tartott érték, amelyet Európának meg kell védenie a következő: a demokrácia, az emberi jogok és a szólásszabadság (...) – hangsúlyozták.
Majd azzal folytatják, újfent az Eurobarometer szerint az európaiak körében leginkább uralkodó érzések sorrendben a következők:
bizonytalanság, frusztráció, tehetetlenség, düh, félelem
– mindezen érzelmek a kontinens megosztottságát táplálják. Mégis, van egy pislákoló fénysugár, amely egyértelműen felismerhető és megtalálható a lista negatív élszereplői között. Háromból több mint egy európai számára Európa a reményt jelenti. Nem üres, álmodozó várakozásból fakadó reményt, hanem aktív, céltudatos Reményt. Azt a Reményt, amely oly sok európait – az EU-n belül és kívül – arra késztet, hogy tovább harcoljon az európai értékekért, még ha ez az életük kockáztatásával is jár – olvasható a felhívásban.
„Európának fel kell nőnie ehhez a feladathoz: a szabadság reményéhez”
– húzták alá a Föderalisták.
„Ezért van az, hogy egy évvel a döntő választások előtt kontinensünkön azokkal erővel szemben, amelyek a negatív érzelmekre és megosztottságra próbálnak támaszkodni, egy olyan közösséget, alternatív frontot akarunk létrehozni, amely képes egy másfajta, konkrét utat javasolni, amely átalakítja és újjáéleszteni Európát és a demokráciát. Egy olyan utat, amely azzal kezdődik, hogy meghallgatjuk azokat, akik a jövő súlyát a saját vállukon fogják cipelni: a fiatal európaiakat.