Egerszegi Krisztina hamarabb lett olimpiai bajnok, mint ahogy szerette volna
Az ötszörös olimpiai bajnok úszó, Egerszegi Krisztina hosszabb lélegzetű interjút adott a Blikknek. Ebből szemlézünk.
Tiszeker Ágnes szerint nem jó ötlet gyakorlatilag megfenyegetni azt a bizottságot, amelyik hamarosan döntést hoz az úszó ügyében – írja a HVG.
„Higgadtságra volna szükség, de én egy kétségbeesett sportolót látok, aki feléget maga mögött minden hidat, miközben az igazát próbálja bizonygatni” – mondta az M4Sportnak Tiszeker Ágnes Kenderesi Tamás közleményére reagálva. A 26 éves úszó ellen azután indult meg az eljárás, hogy Kenderesi biológiai útlevelének vizsgálata során a WADA-akkreditált osztrák laboratórium szakértője eltéréseket talált a korábbi hematológiai paramétereihez képest.
Az adatokat különböző, egymástól függetlenül dolgozó hematológus szakemberek is megvizsgálták, majd lezajlott a több körös bizonyítási eljárás. Ennek eredményéről a Magyar Antidopping Csoport (MACS) ügyvezetője úgy fogalmazott,
„a WADA-szakértők ezután is masszívan fenntartották a véleményüket”.
Az ügy következő lépcsője, hogy a MACS háromtagú, független, magyar orvosszakértőkből és jogászokból álló bizottságot hív össze, amely döntést hoz. „Két eset lehetséges. Az egyik, hogy a bizottság elítéli Tamást, azaz megállapítottnak látja a doppingvétség tényét. Ez ellen fellebbezhet a nemzetközi Sportdöntőbíróságnál (CAS). A másik, hogy nem látja bizonyítottnak a gyanút, és felmenti. Ebben az esetben a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szervezet (World Aquatics) vagy a WADA nyújthat be fellebbezést” – jelentette ki Tiszeker, aki azt is elmondta, azzal nincs baja, hogy egy sportoló, a találgatásokat megelőzendő, kiáll, és elmondja, eljárás zajlik ellene, ismerteti a saját álláspontját és a védekezését. De szerinte nem jó ötlet gyakorlatilag
Kenderesi esetében a saját értékeihez képest két vérparaméterben történt váratlanul nagy ugrás. Ahhoz, hogy felmentsék, meg kell tudnia magyarázni, miért történt a változás. „Lehet rá egészségi, orvosi magyarázat, de elő lehet idézni ilyen változást mesterségesen is. Például éppen vértranszfúzióval vagy EPO használattal, ezt hívják vérdoppingnak. Ha elmarasztalják, az úszó akár négyéves eltiltást is kaphat” – mondta Tiszeker.
Nyitókép: Kenderesi Tamás Facebook-oldala