„Tisztelt Frakcióvezető Asszony/Úr!
Március 15-én nemcsak az 1848-as forradalmat, hanem a magyar sajtó napját is ünnepeltük. A százhetvenöt évvel ezelőtt a történeti alkotmányunk részét képező 1848. évi XVIII. törvénycikkel megteremtett polgári sajtószabadság hosszú és kacskaringós úton, számos történelmi kitérővel, de a XXI. század elejére megvalósult Magyarországon: szabad a lapalapítás, a médiumok szabadon kritizálhatják a közhatalom gyakorlóit, a sajtótermékek pedig a széles nyilvánosság számára is hozzáférhetők.
Ha összehasonlítjuk hazánkat az Európai Unió többi tagállamával, nincs miért szégyenkeznünk: majdhogynem elképzelhetetlen, hogy Magyarországon olyan sajnálatos újságíró-gyilkosságok történjenek, mint amilyenek Máltán vagy Szlovákiában történtek az utóbbi években.
Van azonban egy olyan aspektusa az újságírói munkára vonatkozó jogi szabályozásnak, ahol lenne tér a további előrelépésre: ez pedig a rágalmazás és becsületsértés büntetőjogi tényállása, mely jelen formájában furkósbotként használható. Az újságírók kénytelenek vagy öncenzúrát gyakorolni, vagy vállalni a sokszor évekig tartó, megterhelő büntetőeljárást.
A probléma egyetemes, politikai oldalaktól független. Néhány példa az elmúlt évekből: az akkor indexes, ma már a 24.hu-nál dolgozó Spirk Józsefet évekig korlátozta munkájában egy ellene indult büntetőeljárás. Az Index exfőszerkesztőjét, Uj Pétert is vád alá vonták, sőt el is ítélték rágalmazás, majd becsületsértés miatt. A 444 főszerkesztőjeként dolgozó újságírót végül a Kúria mentette fel. A szintén 444-es Halász Júlia ellen is indult már büntetőeljárás, őt jogerősen elítélték rágalmazás miatt. Emlékezhetünk Dezső András újságíró ügyére is, őt az első fokon eljáró bíróság elítélte rágalmazásért, hogy aztán hosszúra nyúlt eljárás után a Fővárosi Törvényszék hozzon ügyében felmentő ítéletet.
A jobboldali sajtó sem maradt büntetőeljárások nélkül. A Pesti Srácok több munkatársa ellen indult már büntetőeljárás, Füssy Angéla oknyomozó újságírót, valamint a lap egykori főszerkesztő-helyettesét pedig már el is ítélték rágalmazás miatt. Emlékezetes, Szarvas Szilveszternek a fényképe is felkerült a rendőrségi honlapra, miután elfogatóparancsot bocsátottak ki ellene, amiért nem jelent meg egy rágalmazási ügy tárgyalásán.