„Gergő, ne már egy fideszest rakj oda” – Baranyi Krisztina Karácsony Gergelynek
Ferencváros polgármestere és fővárosi önkormányzati képviselő nem szeretne fideszes főpolgármester-helyettest, ezért beleállt Vitézy Dávidba.
A főpolgármester volt munkahelye, a Medián kikutatta, hogy ő a legnépszerűbb politikus Budapesten. Az viszont nem világos, hogy a pontos adatokat miért Karácsony hozta nyilvánosságra, megelőzve a kutatást végző céget és a HVG-t. Megkeresésünkre csütörtök reggel válaszolt a kutatócég; illetve Gál J. Zoltán. Délelőtt befutott a főváros válasza.
Karácsony Gergely, Donáth Anna és Tarlós István a három legnépszerűbb politikus Budapesten – ismertette előzetesen a Medián legfrissebb felmérését a HVG online kiadása, amely a csütörtökön megjelenő, nyomtatott lapszámunkban fog „hivatalosan” megjelenni. A portál hozzátette, Dobrev Klára a negyedik, Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő pedig az ötödik helyre futott be. A hetes lista legalján Orbán Viktor és Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető végzett.
Konkrét adatokat a HVG nem közölt, értelemszerűen, de Karácsony Gergely főpolgármester szerda (április 26.) kora este (17:57-kor) beszámolt egykori munkahelyének kutatási eredményeiről. Bejegyzésében konkrét adatok, számok szerepeltek. Tehát
A furcsaság tisztázása végett levélben kerestük a Mediánt, a HVG-t, a főpolgármestert, illetve a fővárosi sajtóosztályt. Megtették.
A kutatócégnél – amely magáról azt állítja: „az ország első számú, tisztán hazai tulajdonban lévő, független piac- és közvélemény-kutató cége” – afelől érdeklődtünk, szerződésben állnak-e a fővárossal, annak bármely intézményével (Fővárosi Önkormányzat, Főpolgármesteri Hivatal), netalántán a főpolgármester pártjával, a Párbeszéddel?
A balliberális portáltól azt szeretnénk megtudni, szolgáltattak-e bármiféle adatot Karácsony Gergelyéknek? Mivel magyarázzák a fentebb vázoltakat? A városvezetéstől pedig azt kérdeztük, szerződésben állnak-e a Mediánnal, ők fizették-e a kutatást,
Frissítés:
– írta a Mandiner.hu-nak Hann Endre ügyvezető. Lentebb olvashatják a teljes válaszát:
„A Mandiner ezúttal árnyékra vetődött. A nyomtatott HVG-hetilap, amellyel 1989 óta vagyunk szakmai-üzleti kapcsolatban, valóban csütörtöki dátummal jelenik meg, de már sok évtizede már az előző napon, délben jön ki a nyomdából, és a fővárosban néhány árusítóhelyen már szerdán kora délutántól hozzáférhető. Egyúttal néhány szerkesztőségbe is eljut, így aztán az is rendszeresen előfordul, hogy újságírók már szerdán érdeklődnek intézetünknél az épp megjelent közvélemény-kutatás részleteiről.”
Alább pedig közöljük Gyurcsány Ferenc egykori kormányának államtitkára válaszát:
„Mi is megkaptuk a kérdést, én kész vagyok eskü alatt vallani, hogy szerdán leszaladtam egy újságért a Blahára.”
Ezt szó szerint közöljük:
„Mint az ismeretes, a HVG print kiadása szerdán délután elérhető Budapesten, a Főpolgármesteri Kabinetre is eljutott, benne a kutatási eredménnyel, ennek alapján született a poszt.
A főváros nem áll szerződésben a közvéleménykutató céggel.”
Újabb frissítés:
Szerda esti megkeresésünkre péntek reggel érkezett válasz a HVG felelős szerkesztőjétől, Nagy Iván Zsolttól. Ezt is szó szerint közöljük:
„A HVG, hvg.hu, illetve hvg360 immár 4 éves gyakorlata az, hogy a HVG hetilap írásainak egy része szerdán déltől megjelenik a hvg360-on. Történik mindez azért, mert a lap »hivatalos« megjelenése ugyan csütörtök, ám szerdán délután több budapesti újságosnál már megvásárolható a hetilap. Életszerűnek tartjuk tehát, hogy a Főpolgármesteri Hivatal munkatársai már ezen a szerdán megvették a lapot, és abban megismerték az említett kutatás eredményét. Ebben kifogásolandót nem látunk, miként kárpótlási igényünk sincs, hiszen ez a lehetőségnek adott bárkinek, aki mielőbb szeretné olvasni cikkeinket.”
Nyitókép illusztráció. Fotó: MTVA / Bizományosi: Jászai Csaba