Ungár Péter a Reakcióban: Az Európai Parlament kontraszelektált társaság
Mi lesz az LMP-vel a Csárdi-ügy után? Mit gondol Magyar Péterről és rajongóiról? Merre tovább, zöldmozgalom? Mi várható az amerikai elnökválasztáson?
„Aki a világmegfejtéseit könnyű hazugságokból fonja meg, az nem hazafi” – vélekedett az LMP társelnöke.
A tegnapi parlamenti napon élénk vita bontakozott ki arról, mi a helyes magyar álláspont az Ukrajna elleni háborúról. Fölmerült számtalan szempont, elhangzottak érdemi és érdemtelen érvek, politikai vádak és kisarkított állítások. De talán a legizgalmasabb a Mi Hazánk Mozgalom elnökének hozzászólása volt – olvasható Ungár Péter Facebook-bejegyzésében.
A hivatalos jegyzőkönyv szerint Toroczkai László azt mondta, „mi, magyarok vagyunk azok, akik a legnagyobb áldozatot hoztuk a XX. században a világbékéért Trianonnal. Amikor a trianoni békediktátumot minden nemzetközi jogot sárba tiporva rákényszerítették Magyarországra, és amikor aztán ezt a párizsi békeszerződéssel úgymond szentesítették, akkor vajon Ukrajna vagy bárki más szót emelt-e ez ellen? Szót emelt-e valaha? Szót emelt-e valaha a magyarokért?”
Ungár Péter szerint ebben a hozzászólásban történelmi képtelenségek, szinesztéziák és tévedések olyan sorozata jelenik meg, hogy „az egyszeri, röpdolgozatot ellazsáló gimnazista is elszégyelli magát”. Mint fogalmazott,
Ungár három pontba szedve reagált a Mi Hazánk Mozgalom elnökének szavaira:
1. Trianon nem egy áldozat volt a világbékéért. A trianoni békediktátumot rákényszerítették hazánkra, ezt az áldozatot nem mi hoztuk. Ráadásul nem lett Trianon következménye a világbéke, hiszen az Osztrák-Magyar monarchia feldarabolása geopolitikai tragédia volt, és az egész I. világháborút lezáró békerendszer kudarcos volt, amit bizonyít, hogy rövid időn belül a II. világháború következett.
2. A párizsi békeszerződés a II. világháborút zárta le, nem az elsőt. Így köze Trianonhoz nem volt. A Párizs környéki békeszerződések zárták le az első világháborút, Trianon itt releváns. Ezt el lehet téveszteni, nem nagy probléma, de ha valaki mindenkinél magyarabbnak tartja magát, akkor nem árt, hogy ha tudja történelmünk részleteit.
3. Ukrajna nemzeti függetlensége kétségtelenül az első világháború befejezésének pillanatában egy érzékeny kérdés volt. De, aki szerint az akkor a lét és a nemlét között vergődő ukrán államkezdemény a Trianoni békediktátum ellen fel tudta volna érdemben emelni a szavát, az nem ismeri a történelmet. A nagyhatalmak döntötték el Európa határait, teljesen hibásan. Nem hallgatták meg kelet-európai népeket.
„Mindenki tévedhet. De tévedni, és tévedésekre építeni a teljes politikát, az más kategória. Aki a világmegfejtéseit könnyű hazugságokból, cinikusan szőtt összeesküvéselméletekből és egymás mellé elhelyezett komolyan hangzó, de értelmetlen szókölteményeiből fonja meg, az nem hazafi, hanem egy vásári bohóc” – zárta bejegyzését Ungár.
Nyitókép: Ficsor Márton/Mandiner