Ellenzéki belviszály miatt kellett új választást kiírni, amin ismét az ellenzék jelöltjei győztek az alföldi városban.
Váratlan eredmény született vasárnap Jászberényben az időközi önkormányzati választáson. Teljes győzelmet aratott a Közösen Jászberényért Egyesület (KJE), amely csak a nevében tűnik civil szervezetnek, valójában az ellenzéket – pontosabban egy részét – fogja össze.
Nagy fölénnyel nyert a polgármesterjelöltjük, az eredetileg jobbikos Budai Lóránt – ezzel megőrizte a pozícióját –, s mind a tíz egyéni választókerületben ők szerezték meg a mandátumot.
megelőzve a Fidesz-KDNP által támogatott független Besenyi Orsolyát (29,86), illetve egy másik függetlent, Nagy Tímeát (1,5), valamint a mi hazánkos László Pétert (1,4). Az egyéni körzetekben – persze kisebb eltérésekkel – hasonló eredmények születtek.
Egyébként meglehetősen érdekes előzmények után és körülmények között zajlott le ez a választás, miután tavaly ősszel feloszlatta magát a képviselő-testület.
Ennek pedig az volt az elsődleges oka, hogy kaotikus viszonyok jöttek létre az önkormányzatban, és elsősorban nem is a Fidesz-KDNP, valamint az ellenzéki városvezetés csatája, hanem ez utóbbiakon belül kialakult ellenségeskedések miatt.
illetve a másik alpolgármesterrel, az MSZP-s Balogh Bélával, teljesen alkalmatlannak tartotta őket. Éppen ezért a Gyurcsány-párt nem is szállt be a mostani ellenzéki együttműködésbe, sőt Gedei arra buzdította a helyieket, hogy ne voksoljanak a KJE tagjaira.
Az ellenzék többi tagja azonban bízott a 2019-ben megválasztott polgármesterében, Budaiban, így újra őt állították ringbe, a képviselőjelöltek között azonban végrehajtottak változtatásokat, az öt párt mellett beszállt a Márki-Zay Péter nevével fémjelzett Mindenki Magyarországa Mozgalom is. A hódmezővásárhelyi polgármester annyira aktív volt a kampányban, hogy pénzt is gyűjtött, jutott ide is az amerikai kampánytámogatásból, amely az utóbbi hetekben hatalmas belpolitikai vihart kavart.
Miután az ellenzék szétforgácsolódott, s éppen az országosan legerősebb tagja, a DK vált le róla, a Fidesz-KDNP joggal reménykedett abban, hogy győzni fog. S mivel érzékelték, hogy a jászberényieknek elegük van az önkormányzatban dúló háborúkból, úgy döntöttek, független polgármesterjelöltet támogatnak, aki korábban nem volt részese az adok-kapoknak.
hiszen a háromgyermekes családanya köztiszteletnek örvend, a városi kórház orvosigazgatója.
Ráadásul a tíz egyéni képviselőjelöltjükből hét nő volt, ami elég unikálisnak számít a magyar belpolitikában. De ez a személyi összetétel nem segített
Csalódás az eredmény a Mi hazánknak is, bár a polgármesterjelöltjük jobban szerepelt, mint 2019 őszén (akkor Dobrosi Péter mindössze 0,65 százalékot kapott), a mostani 1,4 százalékos eredmény is felettébb halovány. Ráadásul három és fél éve egy mandátumhoz jutottak kompenzációs listáról, most ez nem sikerült neki. Így az ellenzék egyeduralkodó lesz a városi képviselő-testületben, 11 képviselőjük lesz a 4 kormánypártival szemben.
Érdekesség, hogy a választási eredményt követően Facebook-posztban
Feltehetően rosszul viselte, hogy a terve kudarcot vallott, az ellenzék többi része ahelyett, hogy meggyengült volna, nagyon megerősödött. Lukácsi Katalin pedig azt írta, „Önkritikusan írom, tanulság a jövőre nézve: Gyurcsány Ferenc és Márki-Zay Péter nélkül garantált a siker”.
Nyitókép: Melocco Miklós Lehel vezér szobra Jászberény főterén. Fotó: Ficsor Márton