Minden évben – de az ismert gazdasági helyzet miatt jövőre különösen – jól jönne, ha sok pénzhez jutnánk valahogy. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lencsét együnk az esztendő első napján, vasárnap. S hogy miért épp lencsét? Ki tudja, honnan ered ez a babona, talán onnan, hogy ez növény lapos, korong alakú és hajaz a pénzérmére. Olaszországban is esznek babonából lencsét, de ott állítólag nem azért, mert sok van belőle, hanem mert a megduzzadó szemek a növekedő gazdagságot jelképezik.
Ahány szakácskönyv, annyiféle recept
A wikipédia szerint a főzeléklencse (Lens culinaris) az egyik legrégebbi kultúrnövényünk, Közép-Európában már a kőkorszak idején termesztették, viszont Ázsia hegyvidékeiről terjedt el. „A faj a lencse (Lens) növénynemzetségbe és a pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába tartozik. A legnagyobb lencsetermelő országok:
Kanada, India és Ausztrália.
Európának főleg a déli, délkeleti részein, főleg a Földközi-tenger mentén fekvő országokban termesztik. Hazánkban vetésterülete csekély”.
Mindennél persze sokkal fontosabb, hogyan kell elkészíteni a lencsefőzeléket. Persze ahány szakácskönyv, gasztroblog, annyiféle recept van, az igazi konyhafőnök persze mindig a saját módszerére esküszik. Mi a mindmegette.hu ötletéből indultunk ki, de igyekeztünk mandineresen megvariálni.
Hozzávalók két személyre:
25 deka lencse, 1 közepes fej vöröshagyma, 1 evőkanál napraforgó olaj (ez kiváltható a drágább, de finomabb olívaolajjal is), 1 teáskanál fűszerpaprika (nagyon nem mindegy, ezt hol szerezzük be, mi kalocsai paprikát ajánljuk), 1 liter víz, 2 darab babérlevél, 2 deci tejföl, 1 evőkanál finomliszt, 1 evőkanál mustár (a jobb féléből), 1 közepes citrom leve, 1 teáskanál kristálycukor, ízlés szerint só.
Elkészítés:
A kiválogatás után a lencsét megmossuk, és legalább 1-2 órára beáztatjuk (ám van, aki szerint ennél több időre, akár egy egész éjszakára is érdemes a vízben hagyni). A vöröshagymát apróra vágjuk és olajon üvegesre pároljuk (aki nem bírja a darabolt hagyma látványát az ételben, az megpróbálkozhat a turmixolással, de úgy messze nem az igazi), majd megszórjuk pirospaprikával, és felöntjük vízzel vagy ha van, füstölt hús főzőlével.