Színt vallott a Bloomberg: nyíltan Orbán Viktor ellen hangolja az olvasóit
A hírügynökség ezzel együtt Hann Endre minden állítását elhiszi.
A Fővárosi Törvényszék 1,5 millió forint sérelemdíj megfizetésére kötelezte a film producerét, Kálomista Gábort és a készítő Megafilm Kft-t. Az ítélet szerint az alperes nem magával a filmmel, hanem az ahhoz kapcsolódó kommunikációval sértette Hann Endre személyiségi jogait.
Ítéletet hirdetett ma első fokon a Fővárosi Törvényszék az ElkXrtuk című film kapcsán Hann Endre, a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet ügyvezető igazgatója által indított személyiségi jogi perben, és részben helyt adott a Medián vezetője keresetének.
Hann azért perelte be a Gyurcsány Ferenc őszödi beszédének kiszivárgását feldolgozó játékfilm producerét, Kálomista Gábort, illetve a film gyártóját, a Megafilm Kft.-t, mert az alkotás
Szerepe szerint az Endre névre hallgató figura az, aki a filmben közvélemény-kutatóként a háttérből irányítja a Gyurcsány-kormány döntéseit, hamis kutatási adatokat közöl és titokban egyeztet miniszterekkel.
A Medián vezetője először peren kívüli egyezséget ajánlott, amely szerint nyilvános bocsánatkérés és 3 millió forint sérelemdíj ellenében eláll a keresettől. Kálomista azonban nem fogadta el az ajánlatot, így Hann benyújtotta keresetét, amelyben több, szerinte valótlan utalás, állítás helyesbítését kérte:
Hann azonban később módosította keresetét, és ebben fogalmazta meg, hogy a film mellett, az alkotáshoz kapcsolódóan a felperesi nyilvános kommunikációt is sérelmezi. Lényegében arra hivatkozott, hogy ha Kálomistáék a filmről szóló, 2021 október 20-án, a Megafilm honlapján megjelent cikkben nem azonosítják direkt a film egyik szereplőjét vele, akkor ezt a nézők nem feltétlenül tették volna.
Kálomista egy interjúban elmondta, hogy a filmbéli Endre karaktere egy közvélemény-kutató archetípust jelenít meg. A film alkotói azt is hangsúlyozták, hogy bár az alkotás megtörtént eseményekre épít, ennek ellenére
Így pedig a jó hírnév megsértése sem merülhet fel.
Kálomista lapunknak nyilatkozva jelezte, számára „az is furcsa, hogy amikor szerintük a művészi szabadság sérül – márpedig itt a művészi szabadságot alapjaiban kérdőjelezik meg –, az egész balliberális oldal ordítva sikítozik, most viszont mindenki nagyon csendben van. Ha valaki cenzúráért kiáltana, most kiáltson, amikor a bíróságra terelik egy játékfilm sorsát” – hangsúlyozta.
A Bérces Renáta bíró által ma kihirdetett ítélet szerint Kálomista, illetve a Megafilm
Ebben a Megafilm beazonosíthatóan, névvel és képpel jelentette meg Hann Endrét, akit abban a hamis színben tüntettek fel, hogy a Medián vezetőjeként, a film Endre nevű szereplőjéhez hasonlóan, ő maga is 2006 őszén közvélemény-kutatóként, a Medián vezetőjeként manipulált kutatási adatokat tett közzé, részt vett a kormányzati döntések meghozatalában és ennek kapcsán folyamatosan kapcsolatban volt miniszterekkel. Emellett részt vett az őszödi beszéd kiszivárogtatásában, ő készítette elő az arra adandó politikai választ, és részt vett a jogellenes rendőri erőszakról szóló döntések meghozatalában.
Ítéletében a bíróság eltiltotta Kálomistáékat a további jogsértésektől, valamint 1,5 millió forintos sérelemdíj és 500 ezer forintos perköltség megfizetésére valamit egy sajnálkozó közlemény megjelentetésére kötelezte az alpereseket.
A bíró indoklása szerint a művészet szabadsága megilleti alperest, de csak addig, míg nem ütközik más alapjogokba, így jelen esetben az emberi méltóság védelmébe.
A bíró azzal érvelt, hogy a nézők a már idézett cikket megismerve tekintették meg a filmet,
Bérces Renáta elmondta: a felperes első keresete alapján nem szankcionálta a film készítőit, a kibővített kereset kapcsán, az alkotás és az ahhoz kapcsolódó kommunikáció alapján azonban azt állapította meg, hogy sérültek a Medián vezetőjének jogai.
Az ítélet nem jogerős.
Nyitókép: Ítéletet hirdet a bíróság az ElkXrtuk perben 2022. december 16.án. Fotó: Mandiner/Mátrai Dávid