Dráma: csecsenekre lőttek a Putyin oldalán harcoló észak-koreai katonák, többen meghaltak
Az ukrán hírszerzés szerint az orosz–észak-koreai kombinált egységek egy nap alatt mintegy 200 katonát veszítettek.
„Nem tartjuk helyesnek a háborús konfliktust mélyítő nyilatkozatokat.” A lengyel, a román és a magyar kormány is reagált az orosz elnök szavaira, miszerint országaink Ukrajna területéből szeretnének visszaszerezni korábban elcsatolt részeket.
Mint arról lapunk is beszámolt, Vlagyimir Putyin orosz elnök arról beszélt: néhány ország, köztük Lengyelország,
„Ismerjük a lengyel elit egy részének a »tengertől a tengerig« nagy ország megteremtésére vonatkozó elképzeléseit. A második világháború előtt sokan beszéltek erről az elképzelésről. Most pedig Lengyelország és Ukrajna vezetőinek ölelkezését látjuk. De az ötlet, az él, nem tűnt el” – mondta az Orosz Történelmi és a Hadtörténeti Társaságok újjáalakulásának 10. évfordulója alkalmából rendezett találkozón az orosz vezető.
Putyin szerint Varsóban arról beszélnek, hogy „Ukrajnának vissza kellene adni azokat a területeket, amelyeket 1939-ben vettek el Lengyelországtól”. Ugyanakkor a szovjet korszakban néhány orosz történelmi területet is átengedtek Ukrajnának, de ez az orosz elnök szerint önkéntes alapon történt. „Közös kulturális, humanitárius és történelmi teret hozzanak létre” – idézte az orosz vezetőt a RIA Novosztyi.
„Ezeket a területeket erőszakkal adta át Magyarország, Románia és Lengyelország. Ezek teljesen különböző helyzetek. (...) Néhány embernek Ukrajnában el kellene gondolkodnia ezen” – hangsúlyozta Putyin.
Térségünk országai reagáltak az orosz elnök kijelentéseire:
A román külügyminisztérium november 5-én sajtónyilatkozatban reagált Putyinra. Mint közölték:
„A román külügyminisztérium elutasítja az Orosz Föderáció elnökének a nemzeti összetartozás napja alkalmából mondott beszédében elhangzott állításokat, amelyek tévesen azt sugallják, hogy Romániának területi követelései vannak Ukrajnával szemben”. Románia újból megerősítette, hogy határozottan támogatja Ukrajna függetlenségét, szuverenitását és területi integritását nemzetközileg elismert határain belül.
Az Új Magyar Szó azt írja,
„Olyan pletykákról és álhírekről beszélt, amelyek teljesen távol állnak a valóságtól” – reagált Varsó Vlagyimir Putyin kijelentéseire, miszerint a lengyel vezetés Ukrajna egy részének bekebelezésére törekedne.
Magyar részről a Külügyminisztérium azt közölte:
„Nem tartjuk helyesnek a háborús konfliktust mélyítő nyilatkozatokat. Az ilyen nyilatkozatok helyett azonnali tűzszünetre és béketárgyalásokra van szükség!”
Nyitókép: Szergej Iljin / Sputnik / AFP