Navracsics Tibor területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős tárca nélküli miniszter adott interjút a 24.hu-nak, amelyben elmondta: november 19. egy fontos időpont, hiszen akkor kezdi meg a működését az Integritás Hatóság.
A miniszter kitért arra is, hogy mivel az államkincstár december közepén zár, ezért nem merült fel, hogy emiatt a költségvetést módosítani kellene, viszont a jövő évi költségvetéssel kapcsolatban a Pénzügyminisztérium fenntartja magának a jogot a módosításra.
Vállalások
„Nemcsak a 17 vállalásunk volt, hanem ezekhez határidőket is tettünk, tehát szeptember 5-éig kellett megjelennie a főbb vállalások alapjait leíró határozatoknak, szeptember 30-áig kellett elfogadni a törvényeket, november 4. a következő, amikor az Integritás Hatóság elnökének és elnökhelyettesének kinevezése meg kell, hogy történjen” – sorolta Navracsics.
A Helyreállítási Alappal kapcsolatosan elmondta:
szeptemberben a bizottság úgy értékelte a jogállamisági eljárásban tett magyar vállalásokat, hogy azok alkalmasak arra, hogy a bizottság által korábban felhozott aggályokat kezeljék,
és jelezték, hogy a végrehajtás megindításával együtt ismét rátérhet a magyar kormány a Helyreállítási Alappal kapcsolatos tárgyalásokra.
„Amikor ezek a tárgyalások októberben megkezdődtek, akkor a bizottság jelezte, hogy néhány általa az igazságszolgáltatás függetlenségéhez tartozónak vélt kérdést behoz a tárgyalásokra. Ezeknek az azonosítása folyt eleinte, akkor a bizottság még nem nevezte meg, milyen problémákra gondol. Most pedig már kevésbé a nemzeti tervről folyik a tárgyalás, az rendben lévőnek látszik,
most inkább az igazságszolgáltatás függetlenségéről, illetve az Országos Bírói Tanács és az Országos Bírósági Hivatal közötti hatáskörmegosztással kapcsolatos kérdésekről folyik a vita.”
”– emelte ki a miniszter.
Helyreállítási Alap
Navracsics Tibor megjegyezte: három oszlopa van a Helyreállítási Alapból származó pénzek felhasználásának: a digitális átmenet, a zöld átmenet és az országspecifikus ajánlások. „Az utóbbiakról folynak a tárgyalások, mert szeretnénk minél többet beépíteni a nemzeti tervbe.”
„Kisebb mértékben a Helyreállítási Alapban, nagyobb mértékben az operatív programokban vannak olyan intézkedések, amelyek részben a pedagógusok béremelését is magukban foglalják,
az oktatási rendszer modernizációjával együtt. Ilyenek az eszközrendszer ellátása, intézményi korszerűsítés, és ennek része a pedagógusok béremelése is” – világít rá, majd a pedagógus-kérdéssel kapcsolatban hozzáteszi: „ha az operatív programokban sikerül megegyezni, és megkötöttük a partnerségi megállapodást, akkor lehet béremelés, igen. De ez az idén meg fog történni.”