„Európa Watergate-jének” nevezi a botrányt Sophie in't Veld holland képviselő a Pegasus és hasonló megfigyelő- és kémszoftverek Európai Parlamentben való használatával foglalkozó vizsgálóbizottság előzetes jelentésében.
„A kémprogrambotrány nem elszigetelt nemzeti visszaélések sorozata, hanem egész Európát érintő ügy” – áll a jelentésben. 14 uniós tagállam vásárolta meg a szoftvert az NSO-tól. Lengyelországban, Magyarországon, Görögországban és Spanyolországban illegálisan használták. Magyarország az elsők között érintett az európai kémbotrányban. A kormány állítólag kifejezetten újságírók, informátorok vagy kormánykritikusok megfigyelésére használta a Pegasust.
Feltehetően 300 ember érintett.
„Magyarországon a Pegasus a média szisztematikus ellenőrzésének és a szólásszabadság korlátozásának része a kormányzó Fidesz párt részéről” – mondta a WELT-nek Saskia Bricmont belga EP-képviselő. Lengyelországban a Pegasus használata szintén része egy olyan rendszernek, amelynek célja a polgárok ellenőrzése, például a politikai ellenfelek utáni kémkedés. Azonban egyik ország sem ad semmilyen információt a vizsgálóbizottságnak, amely jövő tavasszal teszi közzé végleges megállapításait és ajánlásait. Hogy lesz-e elég befolyása ahhoz, hogy bármit is megváltoztasson, az mindaddig bizonytalan, amíg az érintett kormányok nem működnek együtt.
Nyitókép: Képernyőfotó