Elképesztő: józan résztvevőkre költene milliókat a hetente csőddel riogató budapesti városvezetés
A terv totálisan ellentmond a Magyarországon hatályos törvényeknek.
Néhányan már lehúzták a rolót, másutt rövidebb nyitvatartással és a szolgáltatások csökkentésével akarják túlélni az ínséges időszakot.
Egyre több hazai fürdő, uszoda kerül bajba az energiaárak emelkedése, a vendégek elmaradása, valamint az ukrajnai háború miatt, így a fenntartók több helyen a bezárásról, a nyitvatartás korlátozásáról, a szolgáltatások csökkentéséről döntöttek vagy ezt fontolgatják. Többen azonban kitartanak, komoly takarékossági intézkedéseket vezetnek be és a túlélésre játszanak. A különböző tematikus és egyéb portálok gyűjtései, illetve a Mandiner információi alapján készítettünk egy körképet a helyzetről.
Kántás Zoltán, a Magyar Fürdőszövetség elnöke azt mondta az Infostartnak, az utóbbi hónapokban a vártnál 20-50 százalékkal kevesebb látogatójuk volt a fürdőknek. A szakember szerint a költségek növekedése nem áll meg, s a tisztánlátás érdekében egy kérdőíves kutatást végeztek augusztusban, ami sok jóval nem biztat a következő időszakot tekintve. Eszerint a fürdők akár 50 százaléka bezárásra kényszerülhet a következő év közepéig. Elsősorban az élményelemek és a szauna megvonására számíthatnak majd a fürdőbe járók.
Szeptember elsejétől már nem működik a Csokonyavisontai Gyógy- és Strandfürdő. Nemcsak vendéget nem fogadnak, az orvosi kezeléseket sem tudják biztosítani. Többször írtak ki pályázatot a fürdő üzemeltetésre és értékesítésre, mivel a falu a bevételekből nem tudja fenntartani a fürdőt, jelen pillanatban is elbírálás előtti szakaszban vannak egy újabb üzemeltetési pályázat kapcsán, most is ajánlatra várnak. A balatonboglári Urányi János Sport és Szabadidő Központ uszodája a magas rezsiárakra hivatkozva augusztus 20-tól bezárta kapuit. Az áramdíj a korábbi 9 millió forintról 60 millióra ugrott és a gázár is jelentősen megemelkedett. Október 1-től határozatlan ideig nem fogad vendégeket a Tölgyes Strandfürdő Jászapátiban, szintén
„Az energiaválság és a sokszorosára nőtt gáz és villamos energia ára miatt október 10-től határozatlan ideig a Miskolctapolca Barlangfürdő és a Selyemréti Strandfürdő szünetelteti fürdőszolgáltatásait” – olvasható a fürdő honlapján. A borsodi megyeszékhelyen más okok is közrejátszanak abban, hogy bezárásra kényszerülnek. A Miskolci Fürdők Kft. október 3-tól átmenetileg felfüggesztette fürdőszolgáltatásait az Ellipsum Élményfürdőben, mert a fürdőkomplexum kivitelezője folytatja a korábban megkezdett garanciális javításokat. Az Ellipsum Strandfürdőben – régi nevén Miskolctapolcai strandfürdő – szintén október 3-án kezdődött meg a több mint egy éve leégett infraszauna bontása és helyreállítása, így a wellness részleg október 3-tól nem látogatható.
Arról jöttek hírek, hogy a hajdúszoboszlói gyógyfürdő is bezár, de ez rémhírnek bizonyult, a cég kiadott egy közleményt, mely szerint a gyógyfürdő és az Aqua Palace élményfürdő kitart, egész évben működik.
A Hévízi Tófürdőről is olyan információk láttak napvilágot, hogy lehúzza a rolót, de ezt cáfolták, eszerint az év minden napján nyitva tart. Szeptember 5-től vette kezdetét az őszi szezon, ilyenkor az esti sötétedéshez igazodva változik a fürdő nyitvatartási ideje. A Tófürdő szeptember 5. és október 9. között fél 7-kor zár, október 10. és március 26. között pedig egy órával korábban, fél 6-kor.
egyelőre nem kaptunk arra választ, hogy mire lehet számítani a fővárosban. A cég vezetője korábban azt mondta, nem terveznek bezárásokat, azt viszont elképzelhetőnek tartja, hogy a vendégforgalom függvényében bizonyos fürdőkben szűkítik a nyitvatartási időt vagy korlátoznak bizonyos szolgáltatásokat: például kevesebb szauna fog működni. Emellett a vendégek jegyáremelésre is számíthatnak majd.
Nyitókép: A felújítás alatt álló Miskolctapolca Barlangfürdő 2018. január 26-án. Most szintén nincsenek vendégek, hiszen a rezsiárak emelkedése miatt kénytelen volt bezárni. MTI Fotó: Komka Péter