Mélypontra került a forint a dollárral és az euróval szemben

2022. október 12. 07:51

A hetek tartó gyengülés a hét elejére érte el eddigi csúcsát.

2022. október 12. 07:51
null

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora reggel a bankközi piacon kedd estéhez képest, a dollárhoz viszonyítva történelmi mélypontra került – írja a vg.hu.

Szemben a hétfő esti 429, 65 forinttal, szerda reggel már 429, 83 forintot ért egy euró.

A svájci frankhoz képest is gyengült a magyar deviza: az árfolyam 443,31 forintról 444,15 forintra emelkedett. 

A dollár 441,27 forintról 442,49 forintra drágult, mintegy két órával korábban történelmi csúcson, 443,83 forinton is állt. Az euró jegyzése 0,9773 dollárról 0,9714 dollárra gyengült. 

„A magyar deviza – amely egy hónappal ezelőtt még 396 környékén járt – már hetek óta gyengül, kedden pedig a forint az euró ellenében 430 közelébe érkezve újabb negatív rekordot döntött. A nyomást az okozza, hogy a tél közeledtével nőnek az aggodalmak, hogy Európa energiahiánnyal és még magasabb energiaárakkal szembesül, miközben a régióban a magyar gazdaság a legsérülékenyebb erre a tényezőre. Ugyanakkor előretekintve nem használ a közép-európai devizáknak az az aggodalom sem, hogy a növekvő európai recessziós veszély esetleg kamatemelései lelassításához vezeti az Európai Központi Bankot” – elemez a gazdasági portál.

Nyitókép: TVA/Bizományosi: Faludi Imre

Összesen 75 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Namond
2022. október 12. 16:51
Az MNB devizatartaléka 36 milliárd euró, ami a következő egy évben lejáró adósság finanszírozásához szükséges tartalék nagyságnak megfelel. DE Az import értéke az elmúlt három hónapban havi 12 milliárd, azaz összesen 36 milliárd euró körüli. Az elmúlt 12 év alatt a korábbi 60 százalékról 25 százalék alá ment le a külföldiek kezében lévő papírok értéke, vagyis ennyivel csökkent a devizakitettség. Viszont ezt sikerült az adósságfinanszírozásban, piaci hitelfelvétellel, devizakötvény kibocsájtással visszatornázni. A folyó fizetési mérleg (a beáramló és a kiáramló, külföldi valutában történt ügyletek egyenlege), a 2020-as (1 milliárd eurós) többletet felélve negatív lett idén júliusra 1,3 milliárd eurós hiány keletkezett. Ezt nem az nem az orosz-ukrán háború okozza, nem is okozhatja, tekintve, hogy az orosz export a teljes magyar kivitel 1,5 százalékát, míg az ukrán export 2,3 százalékát teszi ki, azaz jelentéktelen. Sőt nem is a gázárak változása, bár az e miatti 700-800 milliárdos plusz kiadás jelentős hatás. (Különösen a hazai közvetítők erre rakódó, árdrágítása és a 27% áfa miatt.) Viszont tudni kell, az egész magyar import szerkezetében az ásványi anyagok, olaj, gáz, körülbelül 9 százalékot tesznek ki. Az MNB körülbelül 11 ezer milliárd forintot nyomott ki a rendszerbe egyrészt a növekedési hitelprogramokkal, másrészt, a választások előtti költekezés, a rendkívüli bérkiáramlás, az szja-visszatérítéssel. A növekedési hitelprogram - higgyük el - gépberendezés beszerzésre, vállalkozás fejlesztésre ment el. Viszont a bérnövekmény, beleértve az SZJA kedvezményeket főleg fogyasztásra ment el. Sajnálatosan az orbáni gazdaságpolitika eredményeként a lakossági fogyasztásnak csak kb a negyede biztosított hazai gyártótól, legalább a háromnegyede import termék. A külkereskedelmi mérleg tehát az állami beruházások, a jegybank által finanszírozott programokból megvalósuló beruházások, valamint az importtartalmú fogyasztás növekedése miatt romlott és ez okozza a brutális inflációt, árfolyam romlást. Mindez pedig, Orbán bérmunka exportáló, hazai oligarchia kezében levő multi cégek és 40-50 hazai tulajdonú kockázati befektető cégek tulajdonosi hálóját létrehozó gazdaságpolitikája okozta. Választási ígéretei, a középosztály felemelése és a kkv-k megerősítése helyett. Tette ezt a derék, bátor, egyenes, személyi kultuszt és kézcsókot visszautasító, hazájáért kiálló, nem mögé bújó Orbán, aki egy Vicc miniszterelnöknek. Mandíner cikk; György László: 2030-ig 15-20 regionális magyar multi a cél Ki lesz a tulajdonos? Ugyanaz a 40-50 ember?
janper
2022. október 12. 15:11
Esik a forint: Soros a hibas Erosodik a forint: Viktor erdeme!
szandrarabo
2022. október 12. 14:20
Az a baj, hogy minden héten van egy újabb mélypont. Ez még messze nem az igazi mélypont.
Namond
2022. október 12. 09:25
Mintha Valagki és annak valakijei tavasz óta azt hazudoznák, hogy az uniós támogatások kifizetésére vonatkozó megegyezéstől függ a forint árfolyama, nem a bel- és külföldi spekulációs shortolástól. Ezért nem kell az MNB-tól árfolyam védelem Nem Orbán , a nemzeti termék növelés helyett, inflációra alapozott GDP emelési patyomkin gazdaságpolitikája miatt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!