Lejárt az idő: mi várható az orosz–ukrán gáztranzitszerződés megszűnése után?
Az év végén az orosz–ukrán gáztranzitszerződés is lejár. Mihez kezdünk majd ukrán szállítás nélkül 2025-ben?
Kisebb gázszámlát szeretne? Az energiaszolgáltató honlapján elérhető új funkcióval legalább fél évig jelentős kiadáscsökkenést érhet el!
Az MVM a rezsicsökkentéssel kapcsolatos lakossági tájékoztató oldalán arra hívja fel a figyelmet, hogy nem átalánydíjas (egyenletes részszámlás) fizetési mód választása esetén a rezsicsökkentett áron számlázandó mennyiség meghatározása idő- és fogyasztásarányosan, a fogyasztási jelleggörbe alapján történik.
Ahogy arról a Portfolio is beszámolt, a fogyasztók részéről nagy az igény arra, hogy megtudják, a szolgáltató mi alapján számolta ki a havi számla összegét, milyen fogyasztói profillal, korrekciós tényezővel rendelkezik és hogy néz ki a saját jelleggörbéje.
A fogyasztási jelleggörbe azt jelenti, hogy a szolgáltató a lakossági ügyfelek átlagos fogyasztási adatai alapján nem havonta egyenletesen osztja el a kedvezményes, egy évre járó mennyiséget, hanem
Ez az elszámolási mód a nyári hónapokra alacsonyabb, a téli hónapokra magasabb kedvezményes mennyiséget biztosít.
Ahogy arról korábban a Mandiner is beszámolt, a vegyes (fűtési, vízmelegítési és főzési célú gázfelhasználás) esetén az A, a csak fűtési célra fogyasztóknál a B, a kizárólag főzési célra történő gázfogyasztásnál pedig a C típusú jelleggörbe alapján meghatározott kulccsal súlyozva számol a szolgáltató.
A hidegebb időszakokban az A és B profilú fogyasztók gázfelhasználása általában magasabb, ezért a szolgáltató az elszámolásnál a hőmérsékleti tényezőket is figyelembe veszi.
A havi részszámlán szereplő mennyiséget tehát az előző évben mért tényleges fogyasztás 20 éves átlaghőmérsékleti adatokkal korrigált összege mellett, az egyes hónapokra vonatkozó fűtési hőmérsékleti tényezők határozzák meg.
Ha az ügyfél a jelleggörbe és profil módosítását választja, akkor felhasználóbarát módon be tudja állítani, hogy mire is használja a gázt a gyakorlatban. Ha például a „meleg víz előállítása” opciót bepipálja, akkor az ügyfél interaktív módon látni fogja, hogy a nyári hónapokra (június, július, augusztus) megemelkedik az addig a fűtési profil miatt nulla köbméteres kedvezményes mennyiség, míg a többi hónap értéke csökken – magyarázta a Portfolio.
Kevésbé köztudott, de
Ez azért fontos, mert ha a becsült fogyasztásunkat alacsonyabbra állítjuk, ennek a mennyiségnek az elszámolási időszakra (ez nem feltétlen egyezik a naptári évvel) arányosan elosztott részei alapján fogjuk fizetni a számlákat, és a valós fogyasztásunkkal majd az időszak végén számolunk el a szolgáltatóval.
Ezt akkor érdemes megtenni, ha tényleg tisztában vagyunk az energiaigényünkkel, -fogyasztásunkkal mert így nem ér majd meglepetés az elszámoláskor. Az azonban biztos, hogy
mert a jelenlegi inflációérték mellett nem mindegy, hogy a mi pénzünk áll fél évig a szolgáltató zsebében, vagy az energiacégé a miénkben.
Átalány? Diktálás? – Megmutatjuk, melyik energiaelszámolási formát érdemes választania!
Összeszedtük a tudnivalókat, hogy könnyebben tudjon dönteni, mi éri meg önnek a legjobban!
Bővebben...
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay