Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Az alperes szerint azért nem lehet a filmben szereplő karaktert Hann Endrével azonosítani, mert a szereplő fiatal és jól öltözött.
Hann Endre, a Medián közvéleménykutató-intézet vezetője még márciusban beperelte az ElkXrtuk készítőit, mivel úgy vélte, hogy hazugságokat közölt róla a film.
A Kálomista Gábor által forgatott ElkXrtuk egyik negatív karakterét ugyanis Endrének hívják, és szerepe szerint egy közvélemény-kutató cég igazgatója.
Hann januárban peren kívüli egyezséget ajánlott Kálomistának, és nyilvános bocsánatkérés, valamint 3 millió forint sérelemdíj ellenében eltekintett volna a bírósági eljárástól, ám a producer nem fogadta el ezt – írja a hvg.
A lap beszámolója szerint a legutóbbi tárgyalás tegnap, kedden volt. Ezen Kálomista ügyvédje három csapáson haladva építette fel a védelmet. Egyrészt arra alapozta, hogy az ElXrtuk egy dokumentarista elemeket tartalmazó, valóságon alapuló, de fikciós film.
Másrészt azt állította, hogy a filmbeli Endre nem azonos Hann Endrével, hanem egy úgynevezett kompozit karakter, akit több emberből gyúrtak össze és csak mint archetípus jelenik meg a vásznon.
Harmadrészt azzal érvelt az ügyvéd, hogy mivel az ismert közvélemény-kutató szerinte közszereplőnek minősül, ezért a filmbeli ábrázolását kritikaként kell értelmezni és azt tűrnie kell.
Hann úgy reagált, „kiborít ez a cinikus szlalomozás aközött, hogy ez a film a tiszta valóság, vagy a tiszta fikció”, mire a bíróság felszólította Kálomista ügyvédjét, hogy döntse el, melyik szálon kívánja felépíteni a védekezést. Az alperesek szerint annyi mindenben tér el a filmbeli figura Hann Endrétől, hogy senki nem gondolhatja, hogy róla szólnak az események. A filmszereplő ugyanis 20 évvel fiatalabb és divatosan öltözik, fényűző életet él.
A tárgyalást a bíróság november 17-re halasztotta. Becslések szerint egy éven belül zárulhat le a per.
Nyitóképen Hann Endre. Fotó: MTI Fotó: Nándorfi Máté