Döbbenetes javaslattal állt elő a Bloomberg: újabb módszerrel vennének el támogatásokat Magyarországtól
A hírügynökség ötlete komoly változásokat idézhetne elő.
Spoiler: igen, ha tudunk várni. Gyorselemzésünk!
Csütörtöktől elérhetővé vált az új, 11 százalék feletti kamatozású Prémium Magyar Állampapír két formában. Az „ultraállampapírnak” is elnevezett PMÁP olyan szinten népszerű lett, hogy le is halt miatta a Webkincstár oldala a bemutatkozáskor.
Az össz-európai gazdaság szakmailag egészen érdekes tünetekkel válaszolt a koronavírusra, a háborúra, illetve az arra adott szankciókra. Például a KSH legfrissebb adatai szerint hazánkban az infláció 15,6% volt augusztusban, ami „ellen” az alapkamatot 13%-ra emelte az MNB.
Nézzük, mi is pontosan ez!
Csütörtökön teljesen pontosan három állampapír vált elérhetővé: a Bónusz Magyar Állampapír (2025/N), a Prémium Magyar Állampapír (2027/J) és még egy Prémium Magyar Állampapír (2029/I). E háromból csak a két inflációkövetővel fogunk foglalkozni, hiszen úgy is mindenki az infláció kiküszöbölésén gondolkozik épp.
A 2027/J és 2029/I nevű sorozat között két fontos különbség van: a lejárat ideje, valamint a kamatprémium. A 2027/J nevű értelemszerűen 2027-ben jár le és 0,75%-os kamatprémiumot fizet, a 2029/I nevű pedig 2029-ben és 1,5%-os kamatprémiumot.
Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az egyik az előző évi inflációnál 0,75%-kal, a másik pedig 1,5%-kal kamatozik többet.
Ahhoz, hogy a kamatot megtudjuk állapítani, két fontos – és az állampapírok leírásában gyakran hangoztatott – fogalmat kell tisztázni, hogy mi az a kamatbázis és a kamatprémium. Esetünkben – mivel a papír inflációkövető – a kamatbázis mindig az előző évi infláció éves százalékos mértéke, a kamatprémium pedig sorozattól függően 0,75% vagy 1,5%. A teljes kamat pedig ennek a kettőnek az összegéből áll össze.
Mindkét állampapír egy kezdő időszakkal indít: az elején évi 11,75%-ot kamatozik. A 2027/J 2023. január 27-étől vált infláció + 0,75%-os kamatozásúra, a 2029/I pedig 2023. február 21-én vált infláció + 1,5%-os kamatra. Fontos hozzátenni, hogy mindkét állampapír évente fizet kamatot.
Magyarán,
ha az MNB-nek a 14-15%-os várható inflációjával számolunk. Az inflációkövetés lényege a PMÁP esetében annyit jelent, hogy a kötvény kamatának az alapját az előző évi infláció adja. Esetünkben, a 2024-es kifizetésnél a 2022-es év inflációját nézik, a 2025-ös kifizetésnél pedig a 2023-ast. Fontos hozzátenni, hogy mindkét állampapír évente fizet kamatot. Mindez azért is kiemelkedően érdekes, mert eléggé valószínű, hogy a 2024-es kifizetésnél úgy fogunk 16% körüli kamatot kapni, hogy közben akkor az infláció drasztikusan kevesebb; magyarán nettó értéknövekedést érhetünk el. (Ehhez persze az MNB fent említett kalkulációjának igaznak kell bizonyulnia).
Ehhez a nagy mértékű kamathoz érdemes hozzátenni azt, hogy minden 2019. június elsejét követően vásárolt PMÁP kamatadó-mentes.
Egy konkrét példán szemléltetve, ha valaki most venne egymillióforint értékben a 2027/J-ből, akkor 2024. januárjában már közel 1,2 millió forintja lenne, ami a kötvény lejáratáig akár 1,8 millió forintra is nőhet.
Magyarán, ha van befektetni való pénzünk, igazán jó választás a PMÁP, már ha tudunk várni.
(A példa során egyrészt azzal kalkuláltunk, hogy a kamatokat visszatesszük még tovább kamatozni, valamint azzal, hogy egészen 2029-ig 14,5%-os lesz az infláció, ami valljuk be; irreális.)
Nyitókép: Kedvező kamatozású, 5 éves lejáratú Prémium Magyar Állampapír hirdetés egy óriásplakáton, a fővárosban Kőbányán.
MTVA/Bizományosi: Róka László