Jubilál a Budapest Pride – a szervezők elárulták, mikor lesz az idei felvonulás
A Budapest Pride Közösségi Fesztivált és Felvonulást idei szlogenje: Itt(hon) vagyunk – közölték közleményükben a szervezők.
110 éves a Magyar Cserkészszövetség.
Szeptember 11-én rendezték meg a cserkészek a Társadalmi felelősségvállalás estjét, melynek keretein belül meghirdették jubileumi emlékévüket.
Próbáljátok meg úgy itt hagyni ezt a világot, hogy jobb legyen, mint ahogy kaptátok.”
– a cserkészet alapítója, Lord Robert Baden Powell így fogalmazta meg a mozgalom célját a 20. század hajnalán. A magyar cserkészet is ezen alapgondolat köré szerveződött, s olyan vezetők kezei alatt élte virágkorát, mint a piarista költő-tanár Sík Sándor vagy a miniszterelnök, főcserkész Teleki Pál.
Bár a szocializmus minden erejével azon dolgozott, hogy a hagyományos értékeket képviselő cserkészetet beolvassza az úttörőmozgalomba, sokan voltak, akik ez idő alatt is – titokban és ezzel nem kevés kockázatot vállalva – őrizték a parazsat. A rendszerváltást követő években formálisan is újra alakultak a cserkészcsapatok, s napjainkban a legnagyobb ifjúságnevelő szervezetként több, mint 15.000 taggal büszkélkedhet.
A Magyar Cserkészszövetség idén ünnepli fennállásának 110 éves jubileumát. Ennek okán került sor 2022. szeptember 11-én a Társadalmi felelősségvállalás estjére, amely a „Nem csak rólunk szól!” címet kapta. Az esemény nevét az ihlette, hogy a szövetség a jubileumi emlékévben a társadalmi felelősségvállalást állítja a középpontba. Az alkalom egyben lehetőséget adott egy kisfilm bemutatására is, hiszen éppen egy évvel ezelőtt rendezték meg hazánkban az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszust, ahol mintegy 600 cserkész teljesített önkéntes szolgálatot. A film az ő személyes visszaemlékezéseikre építkezik, kiemelve a fiatalok közösségi élményeit a katolikus világrendezvényen. (a mű trailere itt megtekinthető) Az emberek százezreit megmozgató Kongresszus minden negyedik önkéntese a magyar cserkészegyenruhát viselte, erre Fábry Kornél, a NEK főtitkára, az Országos Lelkipásztori Intézet igazgatója is kitért.
Nagy-Vargha Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Fiatalokért felelős helyettes államtitkára elmondta, hogy szakterülete kiemelt feladatának tekinti az értékalapon szerveződő közösségek megerősítését, és elkötelezett az önkéntesség ügyének népszerűsítése mellett is.
A cserkészek ebben kiemelkedő munkát végeznek: az ukrajnai háború kitörésekor sokan a határon teljesítettek szolgálatot, mások idejüket nem sajnálva foglalkoznak ma is ukrán és magyar gyermekekkel.
Az esemény témájához kapcsolódva bemutatkozott a CserKészen a segítségre – UAct Hungary program, melynek keretein belül a Magyar Cserkészszövetség és az UNICEF közösen nyújtanak segítséget ukrajnai menekülteknek.
Az este során megrendezett kerekasztal-beszélgetésen részt vett Ekler Luca paralimpiai bajnok, illetve Sajgó Szabolcs SJ a Jezsuita Menekültszolgálat képviseletében. Mindketten saját tapasztalataik alapján, hiteles példaként beszéltek a cserkészet évtizedes, megtartó kötelékéről, amely segít minket eligazodni bonyolult és zajos világunkban.