A munka törvénykönyvének módosítására van szükség ahhoz, hogy az apáknak járó szabadság az Európai Unió irányelve értelmében a jelenlegi ötről tíz napra nőjön. A VG információi szerint a jogharmonizáció az őszi parlamenti ülésszakban kerül majd napirendre, a módosítását az Országgyűlésnek is meg kell szavaznia. A Világgazdaság úgy tudja, az uniós irányelv átültetése több tagállamban is csúszik.
A Technológiai és Ipari Minisztérium megkeresésükre jelezte:
az irányelv átültetésével kapcsolatos előkészítő munka jelenleg is zajlik.
A tárca a VG kérdéseire válaszolva kiemelte azt is: „A kormány intézkedéseivel a magyar családok érdekeit kívánja szolgálni, a megtett lépéseknek elő kell segíteniük, hogy a szülők a lehető legjobb körülmények között nevelhessék fel gyermekeiket.”
A cikkben kitértek arra is, hogy az uniós irányelv értelmében a tagállamok feladata meghatározni, hogy az apasági szabadság egy részét igénybe lehet-e venni már a gyermek születése előtt, vagy csak a gyermek megszületését követően, illetve azt, hogy milyen módon élhetnek az édesapák a lehetőséggel.
A pótszabadság nem függhet a családi állapottól
Az irányelv szerint az apáknak járó szabadnapot minden édesapának ki kell adni, függetlenül attól, hogy az adott munkahelyen mióta áll fenn a munkaviszony.
A pótszabadság nem függhet a családi állapottól sem, vagyis nem feltétele, hogy a szülők össze legyenek házasodva.
A rugalmasságról is a magyar szabályozás dönt majd, vagyis arról, hogy milyen határidővel adható ki a tíz nap a gyermek megszületését követően. Az Mt. jelenlegi szabályozása szerint a gyermek születését követően rugalmasan, de legkésőbb a születéstől számított második hónap végéig kell kiadni az apaszabadságot.
Abban az estben, ha ikergyermekek születnek, az ötnapos szabadság helyett hét nap jár az édesapáknak – hívta fel a figyelmet a VG az Ecovis Hungary Legal értesüléseire hivatkozva.
Szükség van az apák jelenlétére
Egy korábbi felmérésből az is kiderült, hogy
az apák jelenlétének fontossága megkérdőjelezhetetlen, különösen a gyermek születése utáni hetekben.
A közös gondoskodásnak nemcsak az édesanya, de az apa és az újszülött számára is kiemelkedő szerepe van a család lelki és pszichés fejlődése szempontjából, és az édesapa hasznos támaszt nyújthat az édesanyának az újszülött és a háztartás körüli teendőkben a szülést követő első időszakban.