Bizonyítékok cáfolják, amit Magyar Péter terjeszt önmagáról – a következmények már most világosak
Ebben a folyamatban elakadt a TISZA Párt.
A brutális gyilkosság elkövetésével vádolt, megbánást egyszer sem tanúsító, többszörösen büntetett férfi másodfokú pere pénteken kezdődik a Fővárosi Ítélőtáblán. A vádlottat a bíróság első fokon életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélte azzal, hogy legkorábban harmincöt év múlva szabadulhat feltételesen. A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség azonban azt indítványozta, hogy teljesen zárják ki az elkövetőt a feltételes szabadulás lehetőségéből.
Pénteken kezdi tárgyalni a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla a 2013-as soroksári gyilkossággal vádolt R. Szilveszter perét, így a brutális emberölés ügyében csaknem tíz év elteltével születhet jogerős ítélet. Mindez azért történhetett így, mert a rendőrség évekig nem tudta beazonosítani a feltételezett tettest.
Az egész országot megrázta a hír, amikor 2013 szeptember 26-án hajnalban a rendőrség megtalálta annak a nőnek a holtestét, aki előző nap este tűnt el Soroksáron. A 36 éves Kardosné Gyuricza Krisztina szokásos esti futására indult szeptember 25-én este, de nem érkezett haza. Családja egy idő után – értesítve a hatóságot – a kutatására indult, de este nem jártak sikerrel.
A rendőrök a nő lemeztelenített és összekötözött holttestére már másnap, hajnali egy óra körül találtak rá egy bicikliút mellett.
A rendőrség azonban hiába kezdte meg azonnal nagy erőkkel a nyomozást, sokáig csak sötétben tapogatóztak.
A gyilkosságról számos elmélet és feltételezés látott napvilágot az évek alatt, a rendőrség egy ideig azt sem zárta ki, hogy a nő férje volt az elkövető. A DNS minták körül is volt kavarodás, a holttesten ugyanis két idegen mintát is találtak, ezért volt egy olyan feltételezés, hogy a támadók ketten voltak.
Csaknem öt évnek kellett eltelnie, míg bekövetkezett a fordulat. Petőfi Attila, a Készenléti Rendőrség kiemelt ügyeket felderítő főosztályának vezetője 2018. szeptember 8-án közölte, hogy megtalálták a feltételezett elkövetőt, akit a DNS mintája alapján azonosítottak.
A rendőrség először a nő környezetét derítette fel, 240 embert vizsgáltak át, de ez nem hozott eredményt. Majd olyan férfiakat kerestek, akik a helyszínhez köthetők, és ad-hoc módon követhették el a gyilkosságot. A gyanúsítottak száma így jelentősen csökkent, de még így sem jutottak el a megoldásig.
A Nemzeti Szakértői és Kutató Intézet azonban egyszer csak jelezte, hogy
A férfi a gyilkosság helyszínének közelében töltötte gyerekkorát, majd asztalosnak tanult, de nem dolgozott a szakmájában, később hajléktalan lett, lopásokból tartotta fenn magát.
A rendőrség ezek után gyanúsította meg az akkor 40 éves – akkor is szabadságvesztését töltő – R. Szilvesztert, aki tagadta a gyilkosság elkövetését, de azt nem, hogy a helyszínen volt az eset idején. Akkor azt vallotta, hogy éppen ő mentette meg a nő életét, amikor egy másik férfi bántalmazta, így találhatták meg ott a DNS-ét.
Szomorú tény, hogy az igazságügyi vizsgálatok rámutattak: a rendszeresen sportoló édesanya minden erejével próbált védekezni, ezért is tudott sebet ejteni az elkövetőn, ami később segített a beazonosításban. Gyuricza Krisztinának azonban így sem volt esélye a nálánál jóval erősebb, csaknem két méter magas támadójával szemben.
R. Szilveszter a vádemelést követően, a bíróságon sem ismerte el bűnösségét, bár az első fokú ítélet kihirdetése előtt végül váratlanul írásban vallomást tett. Ebben azt állította, hogy az áldozat már halott volt, amikor a helyszínen megtalálta. Ékszereket keresett nála, de miután nem talált, csak a mobiltelefonját vitte el.
Ezt a telefont először nem is kereste a rendőrség, és csak sokkal később derült ki, hogy hol is volt valójában: R. Szilveszter ugyanis a gyilkosság után pár nappal egy betörés miatt rács mögé került. A személyes tárgyai letétbe helyezésekor a bv-intézetben négy mobiltelefont adott le, amelyek között ott volt a Gyuricza Krisztinától elrabolt készüléke is. Amíg viszont a DNS-e alapján R. Szilveszter nem került képbe, a készüléket sem vizsgálták. Az elemzés után természetesen a mobilon talált nyomok már újabb bizonyítékul szolgáltak.
R. Szilveszter egyébként egy ideig cellatársa volt a nemrég elhunyt M. Richárdnak, de egy idő után keményebb bűnözővel – a csantavéri gyilkosként elhíresült Dér Csabával – kellett megosztania a celláját, aki a hírek szerint még a büntetőpere megkezdése előtt alaposan helyben hagyta.
A Fővárosi Törvényszék 2021 október 15-én hirdetett ki első fokú ítéletét, amelyben a semmilyen megbánást nem tanúsító vádlottat bűnösnek mondta ki
Ezért R. Szilvesztert halmazati büntetésül mint többszörös visszaesőt életfogytig tartó szabadságvesztésre és tíz év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a szabadságvesztés büntetésből legkorábban harmincöt év elteltével bocsátható feltételes szabadságra.
Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az ügyész a vádlott terhére súlyosabb büntetés meghatározása, a feltételes szabadság lehetőségének későbbi időpontban történő meghatározása érdekében, a vádlott és védője az élet elleni cselekmény és a szexuális erőszak bűntette vonatkozásában felmentésért, a kifosztás bűntettét érintően enyhítésért jelentett be fellebbezést.
A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a Fővárosi Ítélőtáblához benyújtott indítványában az ügyészi fellebbezést fenntartva a vádlottal szemben tényleges életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabását és a védelmi fellebbezések elutasítását indítványozta.
A Fővárosi Ítélőtábla két tárgyalást tűzött ki az ügyben június 17-re és 22-re.
A nyitóképen: R. Szilveszter a Fővárosi Törvényszéken 2019. október 7-én. (Fotó:MTI/Balogh Zoltán)