Tényleg indulhat-e Varju az időközi választáson és hogyan taktikázhatnak a pártok? – megkérdeztük az elemzőket
Szikra Levente szerint Gyurcsány Ferenc és pártja végtelenül lenézi a választókat.
Csak egy nappal a rendkívüli közgyűlés előtt egyezett meg a két párt, miután egy hónapig vitáztak a időközi választások jelöltjeiről. A feszültség viszont ezzel nem múlt el. Sőt.
Bár a felek a jelek szerint fegyverszünetet kötöttek, érezhetően dúl a harc a DK és a Momentum között a budapesti pozíciókért.
A két párt végül megegyezett abban, hogy a parlamentbe kerülő DK-s Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettesi székébe Bősz Anett ülhet be, Gelencsér Ferenc újdonsült Momentum-elnök posztjából pedig kiderült, hogy a XI. kerületben a parlamentbe jutó Orosz Anna és Bedő Dávid helyéért is ők indíthatnak jelöltet: Lados Tamást és Devecseri Gábort. Bőszt szerdán meg is választották főpolgármester-helyettesnek, de ez korán sem jelenti a viták végét. Egyelőre azonban úgy néz ki, Gyurcsányék állnak nyerésre.
Ahogy mi is beszámoltunk róla, két héttel ezelőtt azért maradt el a Fővárosi Közgyűlés ülése, mert a DK és a Momentum nem tudott megegyezni az időközi választásokon indítandó ellenzéki jelöltekről. Ezért utóbbi bejelentette, nem támogatja a Gyurcsányék által javasolt Bősz Anett megválasztását, erre a DK pedig nem volt hajlandó megjelenni az ülésen.
A felek végül úgy egyeztek meg, hogy Bősz Anett megválasztása mellett, Gy. Németh fővárosi képviselői helyét szintén a DK-s Élő Norbert veszi át. Újbudán pedig ezért a momentumos jelöltek indulhatnak, és megtarthatják Orosz Anna alpolgármesteri helyét is.
Hogy ez ugyanakkor mennyire nem mehetett egyszerűen, azt az is alátámasztja, hogy
Egy a tárgyalásokra rálátó ellenzéki politikus pedig lapunknak elmondta, egy hónapja vitatkozik a két párt a jelöltekről, már akkor elkezdődött az adok-kapok, amikor az időközi választásokról először leültek tárgyalni az ellenzéki pártok. Bár mint fogalmazott, Újbuda volt a legnagyobb vitás pont a DK és a Momentum között, a XVI. kerületben Vajda Zoltán megüresedő helye miatt is marakodás alakult. A feszültség pedig állandónak tekinthető – jegyzete meg forrásunk.
Ezt egyébként alátámasztja Gyurcsány Ferenc szerda délelőtti indulatos posztja is, amelyben a megállapodás ellenére kimondatlanul ugyan, de egyértelműen üzent a Momentumnak. A DK elnöke a bejegyzésben hangsúlyozta: soha nem engednek a zsarolásnak, a megállapodásokat pedig mindig betartják. Gyurcsány nem felejtette el megemlíteni, hogy ők az ellenzék legerősebb pártja és nyomatékosította, hogy soha nem engedték, hogy „elfogadhatatlan módon” kívülről nyomást gyakoroljanak rájuk.
Kiszelly Zoltán, a Századvég Politikai Elemzések Központjának igazgatója úgy látja, a jelenlegi konfliktus csak a nagyobb történet egy része. Ezt a meccset most a felek kihozták döntetlenre, de az igazán meghatározó az lesz, hogyan szerepelnek majd végül a kiválasztott jelöltek az időközi választásokon.
a jelenlegi és ehhez hasonló viták és küzdelmek így azért fontosak, hogy pozíciókat fogjanak a pártok. Mind a ketten a másik rovására akar vezető szerepre törni – mondta az elemző. Érdemes közbevetni: a DK-nak két MSZP-s polgármester 2019-es „leigazolásával” már most többsége van a közgyűlésben, illetve fontos pozíciókat birtokol a Városháza környékén is.
„Nem mindegy, hogy ki mondhatja majd el, hogy jól szerepelt a időközi választáson, az igazi megmérettetéseken” – részletezte a Mandinernek Kiszelly, megemlítve, természetesen az igazi tétmeccs az lenne, ha ezeken az ellenzéki ártok egymás ellen indulnának el. Hozzátette: a 2024-es európai parlamenti választásig – amennyiben nem lesznek később még időközi választások – ugyanis ebből tudnak következtetni egy adott párt fővárosi támogatottságára, az erőviszonyokra. „Addig ezeket a helyzeteket kell kihasználniuk, hogy erőt mutassanak. Ez nekik nagyon fontos” – magyarázta Kiszelly.
Emlékeztetett: 2019 tavaszán, az EP-választás után, az eredményekre hivatkozva is
A választáson a második helyre befutó DK két héttel a szavazás után kihátrált a korábban általuk is támogatott Karácsony Gergely mögül és bejelentették, hogy önálló főpolgármester-jelöltet indítanak a baloldali előválasztáson Kálmán Olga személyében. Pár nappal előtte pedig a Momentum jelentette be saját jelöltjét Kerpel-Fronius Gábort. Igaz, sikert nem értek el a saját indulókkal, hiszen mindketten alulmaradtak Karácsony Gergellyel szemben. Hogy a két párt már most mennyire Karácsony „fejére nőtt”, arra mindenesetre rávilágít a múltkori közgyűlési fiaskó.
Visszatérve a valós erőviszonyokra: Gyurcsány Ferenc a választás óta sikeresen „betolta” az embereit mindenféle posztra, elég ha a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) igazgatósági elnökére Draskovics Tiborra vagy a BKV Vasúti Járműjavító Kft. felügyelőbizottsági tagjára, Vágó Istvánra vagy a gondolunk Fővárosi Vagyonkezelő Központ Zrt. igazgatósági tagjára Kolber Istvánra gondolunk. De természeetesn ide sorolandó a két főpolgármester-helyettes is, Kiss Ambrus, illetve a távozó Gy. Németh Erzsébet.
Nyitókép: Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, Karácsony Gergely főpolgármester és Számadó Tamás főjegyző a Fővárosi Közgyűlés ülésén (MTI/Balogh Zoltán)